| GeorgianaDragus a întrebat:

Dacă vreau să devin controlor de trafic aerian și mă aflu la profilul Matematică-Informatica pot? Sau ar trebui să mă mut la Filologie? Pentru că am auzit că ai nevoie de geografie.Și ce facultate trebuie să urmez, ce riscuri implică meseria și care e programul de lucru?

Răspuns Câştigător
| designarti a răspuns:

E un job care se obtine prin examen. Finalizarea unei universitati nu garanteaza obtinerea jobului. Din punctul meu de vedere, nu conteaza facultatea pe care o termini, conteaza cu ce ai ramas dupa. Trebuie sa te informezi in ce consta examenul in sine.
Aici ai detaliile:
http://www.romatsa.ro/ro/node/115

1 răspuns:
| alexa986 a răspuns:

Mai, eu am dat testul lor si iti spun ca nu are importanta profilul la care esti. Ia si te antreneaza ca sa te descurci la teste, eu am luat din Apple Store o aplicatie foarte utila, cu teste f asemanatoare: FEAST Test Training. Riscuri, sunt ca in orice meserie, dar atata timp cat iti place si esti motivat, cred ca e ok.
Bafta!