| b14nc4 a întrebat:

Sunt la profilul filologie si as vrea sa dau la cursul pentru controlor de trafic aerian. Vreau sa stiu daca trebuie sa am cunostinte profunde in matematica, fizica?

4 răspunsuri:
| AndreiAndreiP a răspuns:

La orice facultate mergi, in primul an o iei de lainceput si inveti tot ce trebuie sa stii, daca faci un curs e la fel, o iei de la 0. De exemplu daca erai la mate-info ai fi avut un avantaj, ti-ar fi fost mai usor pe parcursul studiilor dar singurul lucru pe care il ai de facut este sa inveti putin mai mult, pana prinzi materia deoarece profesorii iti ofera toate cele necesare pentru a excela. Daca iti place si vrei sa faci asta, putin invatat nu ar trebui sa fie un mijloc pentru tine asa ca urmeaza-ti visul.

| johnnny123 a răspuns (pentru AndreiAndreiP):

Serios? La ce facultate ai fost tu si te-au luat de la zero?

Facultatea este o institutie de invatamant superior, nu te ia nimeni de la zero. Facultatea presupune ca stapanesti foarte bine materia relevanta din clasele 1-12.

| AndreiAndreiP a răspuns (pentru johnnny123):

Nu stiu cum e facultatea in tara, dar pe toti cei pe care i-am intalnit la facultate in UK au facut matrria de baza in primul semestru, eu sunt in anul 2 de facultate si in primul an am facut cam tot ceea ce am invatat pana atunci, facultatile fac asta pentru a aduce pe toata lumea la acelasi nivel, de la cei care stiu pana la cei care nu stiu nimic.

| johnnny123 a răspuns (pentru AndreiAndreiP):

Cei care nu stiu nimic nu au ce cauta la facultate, care, repet, este o institutie de invatamant superior.

Las-o balta pe asta cu "nu stiu cum e facultatea in tara". In nici o facultate din lumea asta nu te ia de la zero.

Este complet aberant sa crezi ca in primul an de facultate te va invata ce nu ai invatat 12 ani.