| xLionel a întrebat:

Deci am o mare dilema...
Deci cand am cumparat pc-ul prin 2010 GTA Vice City mergea foarte bine. Intr-o zi mi s-a stricat placa video deoarece am umblat aiurea pe la rezolutie. Bun, deci am stat vreo 2 saptamani pana a venit cineva si l-a luat la reparat (cauza nu o stiu nici astazi, dar din cate a zis el ar fi fost o piesa mica...). A durat cam 2-3 zile si la reparat, l-am adus acasa am mai stat pe net, si cand am vrut sa intru in GTA meargea foarte greu si in reluare... Oare sa fi schimbat placa video s-au alta piesa de mergea asa greu. Mentionez ca atunci cand s-a stricat aveam win. XP si cand la adus avea tot win. XP.
2. Toate bune si frumoase pana in 2012 cand s-a mai stricat o data. L-am dus la reparat, l-am adus din nou acasa si l-am testat. Acum merge cum trebuie dar se incalzeste pc-ul foarte tare, uneori mai cald ca caloriferul. Toate piesele se incalzesc si hard disck-ul, alimentarea, mai ales procesorul (cand joc un joc oarecare de pe net ajunge si la 82 grade C, Placa de baza si place video.
Intrebarea este: 1.Credeti a schimbat o piesa? 2. Ce pot sa-i fac sa nu aiba procesorul temperaturii asa mari (coolerul are 2800 rpm)? Dau funda big grin

2 răspunsuri:
| vatco a răspuns:

Din ceea ce zici tu e posibil sa iti fi schimbat placa video, insa pot fi mai multe motive care duc la supraincalzirea sistemului. sfatul meu este sa mergi la un service IT profesional.In ce oras locuiesi.

| GaBrIeL_6760 a răspuns:

Ca sa nu se mai incalzeasca procesorul tare trebuie sa pui pe el si pe radiator un strat subtire de pasta termoconductoare http://www.emag.ro/......EH7ZMBBBM/ uite si un tutorial cum se face acest lucru http://www.youtube.com/watch?v=LqVbxttFBmY