| Luci88 a întrebat:

vreau sa va rog cv, sunt in strainatate, si am card de Euro si Token, si as vrea sa stiu daca se poate transfera bani de pe acel card de euro in romani?
Scz de intrebare dar nu stiusad am trimis mail la Banca, dar pana raspunde aia.

Dau Funda:*

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Acel card are atasat un numar de cont, deci poti transfera din contul respectiv euro in Romania intr-un alt cont de euro deschis la o banca din Romania (un cont al tau in Romania sau al unei alte persoane). Ca sa poti face transferul trebuie sa stii codul IBAN (asta inseamna contul in care vrei sa transferi), codul SWIFT si codul BIC (astea sunt ale bancii in care vrei este deschis contul in care vrei sa transferi banii si ti le da tot persoana care are contul deschis in Romania). Daca vii cu cardul ala in Romania poti sa scoti lei direct de pe el la orice bancomat care accepta tipul de card de care ai tu (VISA, Mastercard etc.), nu trebuie neaparat sa transferi bani in Romania. Daca nu ai inteles ceva sau mai vrei lamuriri spune-mi.

2 răspunsuri:
| alina1990 a răspuns:

Poti transfera euro numai daca persoana respectiva are si ea la randul ei un card in euro. daca nu va trebui sa ii trimiti normal.prin western union sau prin CEC.Succes!

| donnie112 a răspuns:

Poti sa trimit euro, iar cel care primeste sa ceara la banca in ron,
sper ca o sa te ajutebig grin