| Chainsaw a întrebat:

Buna tuturor.Astazi mi-a aparut pe iphone ca trebui sa fac backup la icloud pentru ca am fost conectata la wifi si de doua saptamani nu am facut backup.Cum adica backup ce inseamna asta mai exact? Fundabatting eyelashes!

3 răspunsuri:
| harhas a răspuns:

Informatia este una din cele mai importante resurse

Clienti, contracte, date contabile, planuri de afaceri, toate aceste informatii sunt in general stocate in calculatoare care sunt expuse riscului de defectiune, furt sau calamitate naturala.

Importanta pe care o au aceste informatii stocate in format digital este din ce in ce mai mare pentru bunul mers al unei afaceri sau chiar pentru existenta ei.

Daca intr-o buna zi se defecteaza hardisc-ul calculatorului Dvs si nu mai puteti recupera datele din acesta, cat de grav este?

Daca raspunsul la aceasta intrebare va ingrijoreaza, ar trebui sa incepeti sa va salvati datele chiar acum pe un CD/DVD sau pe un alt suport de memorie externa. Este un inceput dar nu suficient. Daca se strica CD-ul sau suportul extern de memorare? Sau cat de des va salvati datele pentru ca sa aveti in orice moment cele mai noi documente in siguranta?

Salvarile pe suport extern se fac in general saptamanal iar persoana desemnata sa se ocupe de aceasta operatiune nu intotdeauna resuseste sase achite de aceasta obligatie.

Exista o solutie pentru a rezolva toate aceste probleme :

Backup-ul de date.

Backup-ul de date reprezinta procesul de copiere al datelor cu scopul de a putea fi restaurate in eventualitaea in care datele originale se pierd.

Procesul de backup reprezinta o succesiune de operatii complexe : arhivare, compresie, criptare, salvare, verificare, restaurare.
Mulțumesc!

| NGheorghe a răspuns:

Backup- este o copie de rezerva sau de siguranta a datelor din Iphone-ul tau, contacte+mesaje+conversatii+agenda+ configurari + passworduri + altele
si pe care sa ai de unde sa le recuperezi in caz ca faci "greseli" sau in caz ca le stergi crezand ca nu iti va mai fi niciodata nevoie de ele. II Gratuit!

| yzzykiller a răspuns:

Backup-ul....inseamna sa faci o copie de siguranta a fisierului sau a doc. ii pot da backup daca vrei