| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati: am un Galaxy S4 mini si s-a jucat fratele meu mic cu el si cred ca i-a sters androidul sau asa ceva ca a lucrat ceva cu team win Recovery nu stiu cum. A intrat si cine stie ce a facut, dar acum cand pornesc telefonul nu se mai incarca, ramane doar Samsung galaxy S 4 mini si atat, va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

1.Downloadeaza,dezarhiveaza si instaleaza driverul usb de aici :

http://developer.samsung.com/technical-doc/view.do?v=T000000117#none

click pe SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones.zip (15.3MB)
2.Downloadeaza si dezarhiveaza Odin de aici :

http://www.mediafire.com/download/vwuqru9m1jp9wbw/Odin3_v3.09.zip

3.Fa-ti cont aici:

http://www.sammobile.com/firmwares/

Logheaza-te si la sectiunea Firmware scrii modelul telefonului I9190(ca sa fii cel mai sigur ce model este scoate-i capacul si bateria, pe telefon sub baterie scrie modelul daca este I9190 continua, daca scrie alta versiune foloseste acel numar), la my model number scrii modelul I9190 sau ce model este el, alegi GALAXY S4 MINI (GT-I9190) si click pe lupa pentru a cauta, apoi iti apare o lista cu softurile disponibile si in dreptul lor versiunile de android, tara nu conteaza dar e de preferat sa alegi o tara mai apropiata de noi pentru a fi ok semnalul.
Click pe firmwareul pe care il vrei, apoi Regular Download si Download (o sa dureze o perioada dar de aici am luat mereu firmwareuri si nu am avut probleme).

Acum tine apasat Volum Jos +Home +Power, apasa Volum Sus si o sa apara un Android mare si sub el Downloading. Asa:
http://androidrootcentral.com/......d-Mode.jpg
Deschide Odin3 v3.09.exe folosind click dreapta -Run as administrator si conecteaza telefonul prin usb la calculator/laptop, daca driverul a fost instalat cum trebuie si totul este ok in Odin sus in stanga dreptunghiul de sub ID:COM trebuie sa fie albastru deschis daca nu uite aici care e problema si cum o rezolvi : https://www.youtube.com/watch?v=6bXNlFr_A9k
, daca totul e ok tot ce ramane de facut este sa dezarhivezi firmwareul downloadat, sa dai click pe butonul AP si sa adaugi firmwareul si sa te asiguri ca Re-Partition nu este bifat si START. Cand se va termina instalarea va aparea un Patrat verde cu textul Pass. si asta a fost, telefonul va reporni cu noul soft.

8 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Dar mai intai urmeaza aceste instructiuni : http://www.hardreset.info/devices/samsung/samsung-i9195-galaxy-s4-mini/

poate merge si nu mai este nevoie sa reinstalezi softul.

| nigearares a răspuns (pentru CristianCRS):

Am incercat nu merge a-2-a varianta apare No OS installed! Are you wish to reboot?

| CristianCRS a răspuns (pentru nigearares):

Spune clar, nu mai ai sistem de operare instalat. Trebuie sa faci ce ti-am scris prima data.

| nigearares a răspuns (pentru CristianCRS):

Acum astept sa se descarce are aproape 1 gb, si merge foarte greu dupa ce se descarca o sa incerc, iti multumesc enorm, sper sa mearga totul bine.o sa iti confirm daca e ok sau daca nu.

| CristianCRS a răspuns (pentru nigearares):

Daca esti atent si urmezi pasii o sa mearga sigur, cel mai important este sa descarci sofutul pentru modelul corect (sper ca te-ai asigurat ce model este telefonul), daca instalezi softul gresit iti iei adio de-a binelea de la telefon, nu mai poate fi reparat.
Dupa ce instalezi driverul usb da-i un restart la calculator.

| nigearares a răspuns (pentru CristianCRS):

Odin Invalid extp image ce sa fac si so aprins fail

| nigearares a răspuns (pentru CristianCRS):

Nu mai pot face nimic?

| CristianCRS a răspuns (pentru nigearares):

Ti-am dat un mesaj cu Fb meu, cere-mi accept si vorbim acolo.