| Valentina_Andreea_1998_3XYz a întrebat:

am de facut un proiect si doresc sa stiu daca il pot scrie in powerpoint pentru a-l trage la xerox. Daca vreau sa fie pe o fisa de A4 se va vedea urat?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

"Xerox" este numele firmei care a scos pe piata primul aparat foto-copiator.
Numele Xerox a ramas sinonim cu foto-copiator, foto-copiere, chiar si dupa ce si alte firme au inceput sa fabrice aparate de foto-copiere.
Deci, daca vorbim de xerox, vorbim de foto-COPIERE si nu de tiparire, imprimare, chiar daca mai nou exista si imprimante combinate cu fotocopiere.

In ceea ce priveste TIPARIREA proiectelor facute in ORICARE office, acestia nu vor fi afectati calitativ, daca folosim text (fonturi) sau figuri vectoriale, acestia fiind re-dimensionati fara a se pierde din calitate.
Doar eventuala folosire a unor parti grafice cu rezolutie mica (poze su alte forme grafice, formate din puncte) pot aparea mai prost calitativ, daca acele puncte se maresc considerabil.

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Poti folosi Word.
PowerPoint este specializat in prezentari digitale si nu accepta formatul. docx, iar xeroxul nu cred ca accepta.ppt.

| NLS a răspuns:

Nu folosi Powerpoint daca nu trebuie sa prezinti proiectul in fata unui public, folosind un proiector (atasat la un laptop).
Foloseste Writer din LibreOffice sau Word din pachetul Microsoft Office.
Poti face orice doresti in ele.
Inclusiv sa pozitionezi un text in locul dorit cu indentare la dreapta. (folosesti un tabel pentru asta, pe care il ascunzi ulterior).

Pozele le pozi pozitiona unde doresti (click pe poza - click pe meniul Format - alegi Wrap Text - Square)
Calitatea imprimarii pe foaie va fi buna daca folosesti imagini de rezolutie mare.
Foloseste Arial sau Calibri, sunt recomandate pentru prezentari, chiar si cele in format hartie.

Powerpoint primeste sens atunci cand vrei sa creezi prezentari interactive, cu efecte de aparitie, miscare si tranzitie a elementelor (text sau imagini).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Se poate printa foarte bine si continutul slideurilor Powerpoint, doar ca nu are rost, si daca ai elemente in miscare, mai bine te abtii, pentru ca nu va iesi deloc ce vrei.

| Sagemi67 a răspuns:

Buna seara, draga Andreea.Il poti scrie fara nici o problema in PowerPoint si il poti scoate la xerox.Nu, nu se va vedea urat daca respecti asezarea in pagina.Mult succes iti doresc si o seara buna!