| VisezCuOchiiDeschisi a întrebat:

As vrea sa imi mut nepotica la un alt liceu.Tocmai a trecut clasa a noua la Colegiul National Gheorghe Lazar, Bucuresti.Am inscris-o,si acum ar vrea sa se mute la Colegiul National Iulia Hasdeu (din motive bine intemeiate). Parintii ei au silit-o sa intre in renumitul liceu Lazar,dar,acum este in grija mea si cred si eu ca ar fi mai bine sa se mute in Hasdeu.Ei bine,pentru cei care nu cunosc aceste colegii, liceul in care a intrat este mult mai bun decat Hasdeu.Aici ma refer la media de admitere.Si ma gandeam daca as putea s-o mut de pe acum.Va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez si daca o pot muta de pe acum. Stiu ca se poate muta de pe semestru 2, dar ea tine neaparat sa faca sem 1 in Hasdeu.Ei bine, media ei de admitere este foarte mare :9.90 si cum am spus, astept solutii.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Demonull a răspuns:

Din cate stiu eu o poti muta.si da procedezi bine.Nu trebuie sa te duci la cel mai bun liceu pentru ca asa se crede ca este cel mai bun, te duci unde te simti bine.Am facut si eu greseala asta cand eram la scoala..si avand medie mare am ales filologia dar nu imi placea parca stateam si pierdeam timpul in cele din urma am continuat cu un liceu sportiv ca sa termin pana la urma un alt liceu laughingM-am plimbat ceva ..de la un liceu la altul dar de la fiecare am invatat lucruri extrem de utile.si acum nu profesez nici ca sportiv nici ca eu stiu politist sau ce ai putea iesi de la filologie daca alegi acest profil.Pur si simplu trebuie sa cauti unde te vei simti bine, doar petreci 4 ani acolo nu?happyDin cate stiu eu, multe licee de ``fite`` sunt cu fite si atat..stiu persoane de la licee puternice sa le zicem si crede-ma..nu e nimic de capul lor.Sunt 100 de copii buni, elita liceului sa zicem dar in rest toti au banuti si primesc note pentru ca ``fiul domnului senator..fiica doamnei de la partid`` ma intelegi ce vreau sa spun happy

4 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Chiar daca tu crezi ca ar trebui sa o muti, responsabilitatea deciziilor revine parintilor. Ce motiv are de nu poate sta la Lazar?

| VisezCuOchiiDeschisi explică (pentru Danzell):

Sora mea, impreuna cu sotul ei a trebuit sa plece urgent in strinatate din motive bine intemeiate, neajunsuri financiare.Situatia lor a luat o intorsatura drastica in urma cu o luna,(raportat la copil:dupa ce au completat fisele cu optiuni). Acum, ajunsi peste hotare, considera, impreuna cu mine ca cel mai bine pentru fiica mea este sa fie mutata la un liceu mai aproape de casa mea.Lazarul este mult prea departe, astfel ca Hasdeu reprezinta liceul perfect momentan.Ei bine, aici nu este vorba de mine.Iti dai seama ca nu imi venea mie, din senin s-o mut in Hasdeu.Asta a fost si decizia parintilor sai. Multumesc, pentru raspuns, insa nu ai punctat esenta intrebarii.

| VisezCuOchiiDeschisi explică (pentru Danzell):

Rectific :fiica lor, insa imi este ca o fiica.

| Danzell a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Cred ca se pot retrage documentele si sa le depul la hasdeu daca mai sunt locuri libere.
Cel mai bine e sa te informezi direct de la secretariatul de la Hasdeu (sunt sigur ca o sa faca tot posibilul sa aduca un elev bun in liceu). Eu cel putin am avut o situatie in extremis acum 8 ani... ca sa zic asa cand a trebuit sa ma mut cam cu 2 luni inainte de sfarsitul anului. si am reusit.