| octav005 a întrebat:

DACA lucrez in unele santiere unde este nevoie si obligatoriu sa porti bocanci. vesta reflectorizanta si casca protectie.
Cine trebuie sa suporte cheltuielile pentru aceste echipamente?

ANGAJATORUL s-au Angajatul?

Si mai dau un exemplu: daca nu am bocanci ma poate amenda cei ce vin in inspectie? de la protectia muncii. ITM?

S-AU se da amenda doar la angajator?

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Angajatorul trebuie sa te echipeze complet. Daca nu o face -amenda, daca tu nu le folosesti te poate respinge pe ziua respectiva si pune absent. Daca nu te trimite acasa ca esti neechipat amenda la amandoi.

| octav005 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pai ce sa folosesc daca nu mi-au oferit bocanci. SI am o singura salopeta. are vreo doi ani. este buna de aruncat. a putrezit

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru octav005):

Ce sa-ti fac ma baiatule? Asta e Romania. Eu am construit si socialismul si demoratia. Imi bag picioarele in amandoua dar sa stii ca Ceausescu te imbraca tot de 2 ori /an. Atunci erai un sclav dar valoros, acum esti un rahat in ploaie. Orice problema ai fi avut pe timpul ala plangeai si se facea ceva pentru tine Cu o conditie - Trebuia sa vorbesti frumos, sa nu critici regimul, eventual sa zici ca comunismul e bun. Primeai casa gratis in centru. Acum exista libertate. Poti spune orice. (Nu te sfatuiesc. ) Sunt in Italia. Am fost in Israel, in Cipru, in Austria, am o vara in Germania. Peste tot toti sunt roboti. Nu scoate nimeni un sunet nu ridica privirea. Patronul e Dumnezeu. Comunismul lui Ceasca era o dulce mangaiere de catifea. Traiasca Capitalismul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua, conform legii angajatorul este obligat sa asigure echipamentul de lucru angajatilor lui, deci si ce-ati enumerat mai sus.

| Bianca29052003 a răspuns:

Depinde. In unele cazuri le cumpara firma sau alteori le cumperi tu de la firma sau pur si simplu ti le cumperi singur. Asta trebuie vorbita cu angajatorul. Iar in privinta amendei nu stiu nimic sigur.