| NouInRomania a întrebat:

Bună ziua.
Locuiesc în România doar de 6 săptămâni, așa că nu sunt încă familiarizat cu serviciile poștale.

Aș dori să trimit o scrisoare. Este important să primesc confirmarea că scrisoarea a fost trimisă. Dar nu este nevoie de o confirmare că scrisoarea a ajuns la destinatar.

Oferă Poșta Română acest serviciu? Cum se numește?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Are acest serviciu. O trimiti cu confirmare de primire. Daca este ceva foarte important.

| NouInRomania explică (pentru darrio2007):

Vă mulțumesc.
Cunosc acest serviciu.

Din păcate, însă, destinatarul nu a ridicat scrisoarea - care este importantă pentru el - și acum s-a întors la mine.

Vreau doar să pot dovedi că a fost TRIMISĂ.

Nu vreau să se întoarcă înapoi pentru că destinatarul nu vrea să stea la oficiul poștal.

| darrio2007 a răspuns (pentru NouInRomania):

Nu ai un nr de telefon al lui?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu știi cum merge posta in Romania îți recomand cu multa încredere curierii

| AlexandruIonescu86 a răspuns:

Bună ziua. Dacă vrei să trimiți o scrisoare și să primești confirmarea că a fost trimisă, poți folosi serviciul de corespondență cu confirmare de primire oferit de Poșta Română. Acest serviciu îți permite să primești un aviz care atestă data și ora expedierii scrisorii. Nu este nevoie să plătești nimic în plus pentru acest serviciu, doar tariful poștal standard. Pentru a folosi acest serviciu, trebuie să completezi un formular special și să îl atașezi scrisorii. Poți găsi mai multe detalii pe site-ul Poștei Române. Sper că ți-am răspuns la întrebare. O zi bună!

https://www.posta-romana.ro/track-trace.html

| NouInRomania explică (pentru AlexandruIonescu86):

Bună ziua. Vă mulțumesc foarte mult. A fost foarte util. Vă mulțumesc foarte mult. A fost foarte util. Paște fericit și multă sănătate