| bogdan_5147 a întrebat:

Cam cat costa intretinerea unui labrador lunar? este greu de intretinut?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Oho...labradorul este prietenos, tandru si plin de viata, a foat clasat ca cea mai buna rasa in anul 2005, este un caine-calauza pentru orbi, surzi sau alte persoane cu handicap, asta datorita inteligentei, disciplinei si temperamentului lor echilibrat.
Blana este neteda si scurta, usor de intretinut, este un caine care naparleste moderat.
Innoata excelent, necesita antrenament permanent si multamiscare.
Fiind asa un caine de bun, intretinerea lui lunara, te-ar costa cam 100, 00, restul vine de la sine.

6 răspunsuri:
| elena a răspuns:

@covexrobu, crezi ca daca ai pistol-mitraliera in mana eu trebuie sa tem de tine? Nu ti se pare ca ma iei peste picior? Ai impresia ca nu cunosc nimic despre caini? Te inseli "fata acoperita"...mai citeste tu si mai ales despre labroador. Nu am dat un raspuns in necunostinta de cauza.
Mancarea unui labrador nu te poate costa

| covexrobu a răspuns:

Elena cu 100 de lei iti bati joc de el. Daca vrei un caine numai pe mancare dai 200 si ceva de lei. Ca doar nu ii poti da resturi. Adica poti sa ii dai dar cainele nu va fi sanatos ii va cadea blana si va arata nasol. O mancare buna costa destul de mult. Cauta pe net Royal Canin, Eukanuba, Acana. Dar cauta mancare pentru caine pentru ca acesti producatori mai fac si mancare de pisici. Plus ca un caine are nevoie de vaccinuri vizite la veterinar. Socoteste cam 300 de lei pe luna ca sa il poti ingriji cum se cuvine si sa nu iti bati joc de el. Si nu uita sa ii faci un dresaj adecvat.

| covexrobu a răspuns:

@elena cu ce ti se pare ca te iau peste picior? Si de unde ai impresia ca sunt periculos? Eu am expus punctul meu de vedere despre cresterea unui caine. Ca tu vezi altfel asta este problema ta. Mie mi se pare o bataie de joc sa cresti un caine cu 100 de lei pe luna mai ales un caine de rasa. Dar fiecare cu punctul sau de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DACA STAI LA APARTAMENT, nu fa greseala sa il iei. Vei regreta amarnic! Il chinui si pe el si te chinui si pe tine mai mult. Ori daca stai toata ziua acasa poti sa iti iei. Se maturizeaza abia la 3 ani. Cat despre mancare, covexrobu are dreptate dar si elenei ii dau dreptate intr-un fel. Pana la 6 luni i-am dat cea mai buna mancare, din pacate acum am trecut pe Pedigree. Revenim. Daca stai la apartament ori aspiri zilnic ori ai sa ai covorul alb cat de scurt are el parul. Ca sa eviti asta trebuie periat zilnic sau cel putin la 2 zile cate 20 minute. Plimbarea trebuie sa fie de cel putin 30-45 min daca stai la bloc. Si am uitat, daca reusesti, la inceput trebuie sa ii iei niste servetele pe care sa isi faca nevoile pentru ca primele 4 luni iti va face si in casa. DECI, daca cumva il iei pentru la apartmanet, mai degraba ai vorbi cu mine la ID Kuierdna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

16 milioane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rind buna, si eu zic ca un labrador este destul de greu si costa ceva daca vrei sa fie fericit. Ai nevoie si de mult timp si atentie. Eu nu te-as sfatui sa-ti iei un labrador daca nu ai timp bani si responsabilitate.