| anonim_4396 a întrebat:

Cam cate cani de lapte ar trebui sa beau zilnic ca sa-mi acopar necesarul de calciu?

4 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

O cana pe zi e suficient; calciul se poate acoperi si prin alte alimente, laptele e folositor la multe lucruri in organism

leonardk
| leonardk a răspuns:

Depinde de necesarul de calciu si de puterea de asimilare a organismului tau. Mai sunt si alte alimente care aduc aport de calciu in organism - nu te concentra numai pe lapte.

| andreea_8479 a răspuns:

Nu trebuie gandit asa... acum nu trebuie sa bei lapte din ora ora in ora
si eu am avut lipsa de calciu
am luat cv timp calciu sh vitamina d pentru ca sa il fixeze in organism sh beam sh lapte seara inainte de culcare cate un pahar caldutz cu sare, zahar sau miere sh dormeam sh bine toata noapteawinking

prfml
| prfml a răspuns:

Sa nu faci exces, orice este mult strica, o alta metoda traditionala mai stiu de la bunicii mei era sa zobesca coaja de ou amestecata cu miere, nu am cunostinte exacte de aceasta metoda asa ca te sfatuiesc sa consulti un specialist inainte.