| anonim_4396 a întrebat:

Ma inteapa inima foarte des...nu am lipsa de calciu, fiindca beau lapte zilnic si mananc iaurturi. De la ce poate fi? Ma inteapa din ce in ce mai des...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Mergi si fa un ekg

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru linistea ta, mergi la medicul de familie si cere trimitere pentru examinare EKG (electrocardiograma).

Insa, rezultatul va fi, mai mult ca sigur: intepaturile nu vin de la inima.

Si eu patesc din cand in cand sa simt intepaturi in piept in zona inimii, dar INIMA NU DOARE.
Intepaturile provin de la aer intrat intre muschi, ceea ce poate produce si sughitari.
In acest caz, daca iti ridici cotul de la mana stanga si strangi nasul cu degetele tot de la mana stanga timp de 1 minut, atunci sughitarea sau intepatura se opreste. In acest interval trebuie sa bei si 3-4 inghitituri de apa.

| xerxes1 a răspuns:

Faza ca iti iei calciu din laptele unui alt animal este mai mult publicitate decat realitate.
http://www.biolandia.ro/blog/2012/08/21/adevarul-despre-lapte-si-calciu/

| Victoria18 a răspuns:

Cauzele sunt multiple. In loc sa asculti opinii eronate ale unor anonimi ar trebui sa te duci totusi la doctor, mai ales daca problema dureaza de ceva timp.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Oboseala, stres, efort, cofeină, lipsă de magneziu, posibil unele afecțiuni.

| Caba_Ciprian_2000 a răspuns:

Poti avea lipsa de magneziu
Am patit-o si mi-a dat magneziu pastile