| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferența de compoziție dintre zahărul alb și zahărul brun?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Https://youtu.be/LF8cWXlNSEM

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Zaharul alb e alb si zaharul brun si nu ai sa crezi... e brun!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Au aceeași formulă chimică. Zahărul alb este mai rafinat, mai purificat.

| doctorandus a răspuns:

Zaharul brun este zahar alb, dar ceva mai murdar (nu e o gluma).

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

"Zahărul alb reprezintă 99, 9% zaharoză pură;
Zaharul brun este constituit din 97% zaharoză, 2% apă şi 1% alte substanţe" - cum ar fi melasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zaharul brun e mai inchis la culoare happy

| _gigi_ a răspuns:

Buna!

Zaharul brun este un zahar care are mai multi nutrienti decat cel alb. Avand in vedere ca procesarea este ma mica, isi pastreaza mai mult din proprietati. Spre deosebire de zaharul alb care trece prin procesul de rafinare, cel brun pare a fi mai sanatos.

Sper ca te-am ajutat.

| Milia a răspuns:

Salut!

Zaharul brun are culoarea asa de la continutul de melasa in diferinte procente, de la 3 pana la 7%. Se zice ca zaharul brun este natural, nu e procesat asa mult ca cel alb. Acum cine stie, daca nu si zaharul brun incepe sa fie si el "falsificat" happy.
Cel brun are si alte lemente: magneziu, fier.