| bleocamaria a întrebat:

Care e diferenta intre ceaiurile verde, negru, rosu si alb? Care e ceaiul "original"?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Toate ceaiurile enumerate de tine sunt originale. Exista diferente date de gradul de oxidare, de cantitatea de cofeina, chiar si de locul de provenienta al plantei.De exemplu, ceaiul negru indian are mai multa cofeina si este mai iviorator, pe cand ceaiul ceylonez este mai catifelat la gust si mai aromat. Mira

1 răspuns:
cristian
| cristian a răspuns:

Diferenta consta in gradul de oxidare a frunzelor de ceai.La ceaiul verde procesul de fermentatie este oprit prin trecerea frunzelor prin abur.In functie de gradul de oxidare avem ceai alb, verde, oolong si negru.Ai inteles? Daca nu consulta Wilkipedia si cu siguranta vei lamuri problema care te framanta/