| moniqueblackberry a întrebat:

Care este cel mai bun profil dintre stiinte sociale si filologie ca sa dai la facultatea de drept? Funda happy

Răspuns Câştigător
| Decrepit a răspuns:

La SS ai mai multe ore de stiinte socio-umane, pe langa care ai si sociologie, care ajuta mult in formarea unor asertiuni despre comportamentul anumitor oameni, insa asta faci si la psihologie, daca ai un profesor serios.Psihologie,economie si filosofie, care, fiecare vor ajuta la Drept, in diferite masuri. Daca te duci la Universitate la Bucuresti, la admitere vei avea 40 de intrebari din economie, din toate cele 100, dar o faci la ambele profiluri.Gramatica o sa-ti fie necesara la admitere, iar la filologie se pune mai mult accent pe ea.Insa,la Drept, daca te tii de treaba si ai chef de munca, intri de la absolut orice profil.Eu unul, cel putin, care sunt la MI, sunt aproape sigur ca o sa ma duc la Drept.Gramatica necesara pentru admitere poti s-o inveti si in doua saptamani, cat ai intre sfarsitul BAC-ului si examenul de admitere de la Drept.Cu economia e mai greu, daca urasti matematica, gandirea logica si corelatiile.Corelatii,care o sa fie cruciale ca sa fii bun la Drept.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca profilul stiinte sociale este mai bun, de altfel si dreptul este o stiinta sociala.

| Oana92 a răspuns:

Stiinte sociale pentru ca se pune acceptul pe tot ce inseamna socio-uman si sunt informatii de care vei avea nevoie.

| EdwardTeach a răspuns:

Cred că ştiinţe sociale te-ar ajuta mai mult dacă vrei să urmezi dreptul. Filologia e mai diferită, cu toate că sunt câteva cărţi din care ai ce învăţa, poţi face asta şi fără să-ţi spuna vreun prof.

| moniqueblackberry explică:

Multumesc! happy