Întrebare recomandată | Popescu0Ion a întrebat:

Sunt la liceu, clasa a 9-a, trec in a 10-a. daca vreau sa fac facultatea de drept care e cel mai bun profil, filologie sau stiinte sociale?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

La drept se da examen de admitere la limba romana (gramatica) si economie, poti sa vezi aici tematica si bibliografia http://www.drept.unibuc.ro/Concurs-de-admitere-ZI-s21-ro.htm
Gramatica e din cls. V-VIII, deci nu stiu cat ti-a folosi profilul de filo si nici nu stiu cat de serios se face economie la filo, deci poate stiinte sociale poate ar fi mai potrivit. Oricum, niste meditatii tot iti vor trebui, indiferent de varianta aleasa. Succes!

4 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Ambele profile sunt bune însă eu îţi recomand Filologie Bilingv Engleză sau Franceză.
Se pune accent mai mult pe Limba Română decât la Ştiinţe Sociale, cât şi pe Istorie.
Dacă vrei să dai la Facultatea de Drept vei avea nevoie foarte mare de cunoştinţe vaste în domeniul Istoriei şi al Limbii Române.
Succes pe mai departe!
Pa-pa.

| Sadop a răspuns:

Stiinte sociale ar fi cel mai indicat, dar poti da si la filologie unde se pune accent pe romana si limbi straine, ceea ce te va ajuta mult intr-o cariera de avocat, judecator.
Eventual alege stiinte sociale intensiv engleza, daca exista in orasul tau.
Bafta pe mai departe!

| TheVampireDiaries01 a răspuns:

Ambele sunt la fel de bune. Interesează-te și du-te acolo unde sunt profesori mai buni. Multă baftă!

| waa a răspuns:

Stiinte sociale.