| Vrabie_Alexandru_1998 a întrebat:

Care este diferența dintre Pistol Mitralieră și Pușcă de Asalt?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Lăsind la o parte jocul de cuvinte, există diferențe semnificative, uite ce zice wiki:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Pistol-mitralier%C4%83
și
https://ro.wikipedia.org/wiki/Pu%C8%99c%C4%83_de_asalt

-----------------------------
-- Sărbători frumoase --

| anonimg a răspuns:

1. Pistol mitraliera: https://historice.ro/cine-inventat-kalasnikovul/ Este folosit de toti soldatii.
2. Pușcă de Asalt nu exista, ci se numeste pusca mitraliera: https://ro.wikipedia.org/wiki/Pu%C8%99c%C4%83-mitralier%C4%83 Are focuri mai multe si mai rapide si de acelasi calibru cu primul (adica 7, 62 mm).
3. Dupa aceasta urmeaza mitraliera de companie: https://ro.wikipedia.org/wiki/Mitralier%C4%83_PK
Are impact mai puternic, cartuse/gloante de calibru mai mare.
Toate 3 se afla in dotarea armatei romane.

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru anonimg):

Atunci de ce in toate sursele oficiale este folosit termenul pusca de asalt?

| anonimg a răspuns (pentru Vrabie_Alexandru_1998):

Bine, poti sa o denumesti cum vrei. Poate ca i s-a schimbat denumirea. Eu in 1999-2000 asa o cunosteam. Si am folosit-o ca ce-a de-a doua arma purtata in armata pe langa pistolul mitraliera.

| Dismally a răspuns:

"Pusca de asalt" este o denumire gresita, corect ar fi "Arma de asalt". Iar arma de asalt este o categorie de arme care intruneste cateva condintii - spre exemplu sa fie capabila de foc automat. Deci pistolul mitraliera intra la categoria arme de asalt.

| Ssssmokin a răspuns:

"Pistolul-mitralieră (PM) este o carabină automată cu o greutate mică, destinat să folosească cartușe de pistol pentru a executa foc automat la distanță relativ scurtă (cel mult 150m). Acest tip de armă combină focul automat al unei mitraliere cu cartușele mai mici și mai ușoare folosite la pistoale."

Arma de asalt:
"Se deosebește de pistolul-mitralieră prin muniția utilizată și distanța de tragere maximă („bătaia"), iar de pușca-mitralieră prin dimensiuni și capacitatea magaziei (încărcătorului)."
Sursa: Wikipedia

Deci practic se bazeaza pe acelasi principiu de tragere, foc automat/semi-automat. Insa diferentele sunt la dimensiuni, rata de foc si tipul gloantelor.
Armele de asalt sunt folosite de obicei in armata unde se trage la distante mari. Pistoalele mitraliera sunt folosite deseori in politie, operatiuni speciale unde distanta de tragere este mai mica.

| cristi202 a răspuns (pentru Ssssmokin):

"Pistolul-mitralieră (PM) este o carabină automată cu o greutate mică, destinat să folosească cartușe de pistol". happy happy happy
De unde ai mai luat citatul asta?!? In dotarea armatei romane a fost si va fi celebrul Kalasnikov, AK-47, care nu e altceva decat un pistol-mitraliera. Sa zici ca are cartuse de pistol... Daca ar fi fost asa cand eram noaptea pe granita cu 60 de cartuse dupa mine, as fi considerat-o o jignire la adresa sigurantei mele. Nu, AK-47 are munitie de razboi, de calibrul 7, 62, aceeasi folosita si de pusca mitraliera din dotarea armatei romane (cea careia i se poate atasa o luneta, deci folosita de lunetisti), care are si bataia cea mai lunga dintre toate armele armatei (5000 de m). Cu asemenea munitie, nu imi era frica daca ar fi venit mistretul la mine, cu gloante de pistol, as fi avut de ce sa imi fie frica happy.

| Ssssmokin a răspuns (pentru cristi202):

Daca te uiti bine am pus si sursa de unde am luat cele doua citate. Din cate am citit AK-47 este arma de asalt, nu pistol mitraliera.
Arma de asalt se desosebeste de pistolul mitraliera prin distanta de tragere si tipul de munitie folosit.

| cristi202 a răspuns (pentru Ssssmokin):

Da, am văzut sursa după ce ți-am răspuns, si nu e de prea mare încredere, e a patra greșeală pe care o vad în Wikipedia, prima a fost din domeniul în care sunt calificat, sudura, si acolo, ca si calificat, pot sa ma pronunț fără a gresi.
Adică tu vrei sa zici ca ofițerii din armata m-au învățat greșit, ca pe toți ceilalți soldați, ca AK-47 e pistol mitraliera? Hei, acolo, în armata înveți multe despre arme, si trebuia și la ora 1 de eram treziți (s-a întimplat de doua ori) sa știm care ce e și cu ce se maninca. AK-47 e și va rămâne pistol mitraliera., orice ar zice Wiki sau oricine altcineva. Desigur ca e arma de asalt, dar asta nu contrazice ca e pistol mitraliera, puterea ei de foc o fac redutabila în asalt, noua luni cit am purtat-o după mine aproape noapte de noapte am fost mîndru de ea știind de ce e în stare (la începutul armatei ni s-a prezentat fiecare arma într-o tragere demonstrativa, si acolo am văzut ce poate face)
Si iată de ce i se zice pistol-mitraliera: "pistol", pentru cae o arma mica, simpla și compacta, cu patul nerabatat nu are mai mult de 65 de cm lungime, mitraliera, pentru ca are cadenta de tragere la foc automat aproape ca a unei mitraliere, 600 de focuri pe minut.
Dar, dacă ea nu e pistol-mitraliera, poate vii tu cu un exemplu de pistol-mitraliera, un model de arma care sa arate ce e un pistol-mitraliera.

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru Ssssmokin):

Eu sunt de acord cu tine, dar totusi nu inteleg, atunci de ce modificatia romaneasca a AK47 se numeste PM md.63? PM - Pistol - Mitraliera

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru cristi202):

Atunci de ce unii numesc atat AK47 cat si modificatiile lui alterioare romanesti uneori PISTOL MITRALIERA si alteori PUSCA DE ASALT?
Eu asta nu pot intelege

| Ssssmokin a răspuns (pentru cristi202):

Am vazut ca politistii folosesc deseori HK-MP5. Aceasta arma foloseste gloante de 9mm, iar AK-47 foloseste gloante 7. 62mm. Desigur ca este si o diferenta intre distanta de tragere.
Nu spun ca ofiterii din armata te-au invatat gresit, eu iti spun din ce am citit. Poate pistoalele mitraliera sunt doar o categorie ale armelor de asalt.

| Ssssmokin a răspuns (pentru Vrabie_Alexandru_1998):

Intr-adevar asa este. Este destul de mare 87cm. Presupun ca pistoalele mitraliera sunt armele de foc care au si mod automat de tragere

| cristi202 a răspuns (pentru Ssssmokin):

Pai vezi? Calibrul de 9 e mai mare decat 7, 62, doar ca cartusele de HK-MP5 sunt mai scurte.
Armele de asalt sunt toate armele cu care poti merge la asalt. Printre ele, sunt si pistoalele mitraliera. Deci nu e "poate", e sigur.