| anonim_4396 a întrebat:

Care este sensul proverbului Pe dusman pofteste la masa, dar nu-l pune in capul mesei? nu-i inteleg sensul, stie cineva?

2 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Sa-l poftesti la masa = sa-l pastrezi suficient de aproape incat sa stii ce face; sa-l pui in capul mesei = sa-l onorezi.

| annaangel17 a răspuns:

Cred ca se refera la faptul ca, dupa ce te imprietenesti cu dusmanul, sa nu-l bagi asa de mult in seama...asa as privi eu proverbul acesta.dar nu stiu exact daca este bun