| anonim_4396 a întrebat:

Care este treaba cu Fundația SCP? Este o fundație adevărată sau fictivă(mă refer dacă chiar există în viața reală sau e doar un simplu site)? Am înțeles că ar izola tot felul de entități care ar fi periculoase pentru omenire precum SCP-096. Am văzut recent o pagină de Facebook numită SCP Declassified care postează animații despre SCP-uri.

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

E fictionala, poti da pe linkul de la raspunsul la Zuzu pentru extra informatii.

| Zuzu1991 a răspuns:

Care este treaba cu Fundația SCP
https://www.google.com/search?q=define+scp
scp = Secure copy protocol
e si o fundatie?!? RILI?!?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Wr3nch):

Da, deh... GPL?!?
Gaz Petrolier Lichefiat
General Public Licence
HA?!? rolling on the floor

presupun ca daca eu nu am auzit de fundatia aia, majoritatea celor care nu folosesc Linux CLI nu prea stiu ce e aia secure copy, ca nu au de unde

| Archangells a răspuns:

Nu exista entitati periculoase pentru omenire decat demonii/diavolii care sunt legati in lanturi de Dumnezeu si au atata libertate cata li se permite datorita pacatelor noastre. Nu te preocupa. Totul o sa fie bine alaturi de Hristos.

| RataIonut a răspuns:

În lumea reală, Fundația SCP (Secure, Contain, Protect) este o comunitate online de fani ai ficțiunii horror și science fiction. A fost inițial creată ca un proiect colaborativ pe internet, în care utilizatorii contribuie cu povești și articole fictive despre obiecte și entități paranormale, numite "SCP-uri". Aceste SCP-uri sunt, de obicei, obiecte, creaturi sau fenomene supranaturale care sunt considerate periculoase și trebuie securizate, controlate și protejate de către Fundația SCP.

Ficțiunea Fundației SCP este construită într-un format de arhivă, unde fiecare articol este scris ca și cum ar fi un document oficial al Fundației. Aceste documente descriu în detaliu caracteristicile, comportamentul și originea SCP-urilor, precum și protocoalele de securitate asociate pentru a evita potențialele dezastre. Toate aceste povești împreună creează un univers vast și fascinant, explorând diverse concepte de groază și mister.

Este important de subliniat că Fundația SCP este pur ficțională și creată de comunitatea online, fiind inspirată de alte opere de ficțiune de groază și science fiction. De-a lungul timpului, a câștigat o mare popularitate, cu sute de mii de articole scrise de către membrii săi și o largă bază de fani.

În afară de lumea reală, dacă întrebarea se referă la universul ficțional al Fundației SCP, descrierea rămâne valabilă, dar este important să înțelegem că este o creație fictivă și nu reprezintă realitatea.

Fundația SCP este mai nou și în România:
http://scp-romanian.wikidot.com/