| Nairda777 a întrebat:

Care sunt conditiile pentru a obtine cetatenia unui stat din U.E?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de acel stat, de exemplu in Germania este necesar sa cunosti limba foarte bine, istoria, sa fi lucrat 8 ani fara sa fi avut somaj sau in ajutor social, sa fi un cetatean exemplar, civilizat, depui o cerere cu mai multe intrebari, in orice caz nu-i usor mai ales avand cetatenie romana ca toata europa ne cunoaste foarte bine

| blAster85 a răspuns:

Depinde de fiecare stat, in Spania trebuie sa ai minim 10 ani fara intrerupere, apoi se da examen de limba spaniola si al dialectului(depinde in ce regiune stai), dar pierzi cetatenia romana, care o poti re cere dupa alti 5 ani.