| GolopențaAdrian a întrebat:

Cat credeti ca va mai dura aceste restrictii(distantare fizica, purtarea mastii si dezinfectarea mainilor)?

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana apare vaccinul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Riscul de infectare cu coronavirus va fi atenuat doar după apariția vaccinului, ceea ce poate dura un an de zile sau mai mult. Restricțiile și recomandările acestea vor dura până atunci. Dacă ele nu se vor respecta de către majoritatea, situația înbolnăvirilor și deceselor se va înrăutăți, și vor fi necesare măsuri mai restrictive, carantină locală
penrtru izolarea focarelor de infecție, restricții de circulație și altele asemenea, mult mai neplăcute.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, mai ales dezinfectarea miinilor cred ca e o chestie foarte dureroasa pentru natia asta de jegosi care sintem...

| Sofer a răspuns:

Sa speram ca la finalul lui 2020 scăpam. E un chin frate sa lucrezi cu masca la gura și sa mai vina niște șefi cu gura mare ca să fie purtate corect și pe nas când eu am probleme respiratorii de la masca asta... E ceva politic cu virusul asta. Minciuni.

| GolopențaAdrian explică (pentru Sofer):

Eu sincer greu sa respir prin asa ceva parca nu ai aer

| Apokales a răspuns:

Cred ca la inceputul anului viitor. Nu stiu sigur si nu CRED ca stie cineva.

| GolopențaAdrian explică (pentru Apokales):

Pai speram macar de craciun sa fie mai bine

| Speed99 a răspuns:

Încă un an cel puțin. Opinia mea personală, din câte am citit, toată harababura asta va dura oriunde între un an jumate’ până la 2 ani.

| JicaContra a răspuns:

Zambeste, maine va fi mai rau:
deja or sa inceapa sa fie mai stricte, pentru ca avem mai multe infectari decat in perioada "de glorie" din martie

iar cand se termina o sa stii sigur: un vaccin CARE FUNCTIONEAZA

| Apokales a răspuns (pentru JicaContra):

Da, dar vezi ca guvernul justifica numarul mare de infectari datorita numarului mare de teste pe care l-au facut. Mi se pare ca treaba este masluita rau, dar nu vreau sa bat campii pentru s-ar putea sa traiesc in bula mea si sa fiu prost si atat. Sper din tot sufletul sa n-am dreptate si numarul de infectari sa fie in realitate mai mic decat cel raportat.

| JicaContra a răspuns (pentru Apokales):

Mama, sunt perfect de acord cu tine, LABELE DE SUS NE-O TRAG
dar asta nu inseamna ca nu exista virus
si NICI ca spitalele nu sunt pline pana la refuz

| mastadont a răspuns:

După părerea mea anul ăsta nu scăpăm. La anul poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat fraierii le tolereaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar cand va exista un vaccin se va putea considera ca scapam de covidut-19, pana atunci trebuie sa ne obisnuim sa traim cu acest stil de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Purtarea mastii sper ca nu foarte mult timp. Probabil inca vreo 3-4 luni.
Distantarea fizica si dezinfectarea mainilor, din partea mea pot sa fie obligatorii si pentru 1000 de ani de acum incolo. Poate ca strainul de langa tine nu are corona, dar cine stie ce alte boli are, iar mainile oricum trebuie dezinfectate dupa ce ai atins toata ziua banii, clanta de la usa etc.

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Lumea nu va mai fi la fel probabil

| Dandinelle a răspuns:

Pana lumea se trezeste

| NuCitescNotificari a răspuns:

Pana la anul banuiesc sad

| Gabigabyi a răspuns:

Am auzit de la cibeva ca va tine ani. Sper ca nu e adevarat.