| JadeCH a întrebat:

Ce acte sunt necesare pentru buletin 2023?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Acte necesare buletin (carte de identitate) la 18 ani:

-Cererea pentru eliberarea buletinului,
-certificatul de nastere in copie si in original,
-documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, in copie si in original,
-declaratia unuia dintre parinti sau a unei terte persoane din care sa rezulte faptul ca identitatea declarata in cerere de eliberare a buletinului apartine solicitantului,
-fisa cu amprentele solicitantului realizata de unitatea de politie de la locul de domiciliu sau de resedinta al solicitantului,
-chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate.

Asadar, asa cum se poate intelege si din cele scrise si mai sus, si in cazul celor care au implinit deja varsta de 18 ani este nevoie de prezenta unuia dintre parinti atunci cand sunt depuse actele necesare pentru obtinerea cartii de identitate.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Primul buletin la 14 ani sau preschimbarea lui la 18 ani?

| JadeCH explică (pentru Violleta2022):

Preschimbarea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru JadeCH):

Acte necesare buletin (carte de identitate) la 18 ani:

-Cererea pentru eliberarea buletinului,
-certificatul de nastere in copie si in original,
-documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, in copie si in original,
-declaratia unuia dintre parinti sau a unei terte persoane din care sa rezulte faptul ca identitatea declarata in cerere de eliberare a buletinului apartine solicitantului,
-fisa cu amprentele solicitantului realizata de unitatea de politie de la locul de domiciliu sau de resedinta al solicitantului,
-chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate.

Asadar, asa cum se poate intelege si din cele scrise si mai sus, si in cazul celor care au implinit deja varsta de 18 ani este nevoie de prezenta unuia dintre parinti atunci cand sunt depuse actele necesare pentru obtinerea cartii de identitate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Certificat de nastere
dovada platii taxei
o cerere tip
si cel mai important dovada ca esti proprietar pe o locuinta sau declaratie la fata locului de la un proprietar ca te ia in spatiu

| VelicanEmilia a răspuns:

Document de la primarie cu dovada adresei de domiciliu..In caz de n-ai locuinta ta, roaga pe cineva din familie sa te ia in spatiu.
Buletin vechi
Certificat de nastere, copie si original
Copie dupa actul de identitate a celui/celei care te-a luat in spatiu..Sa ai 7 lei in buzunar pentru taxa de buletin... Iti da o chitanta.Dai chitanta la domnu/doamna care face poza, iar el/ea iti da o cerere de completat. Completezi cererea, faci poza si te anunta ei dupa ce data sa vii dupa buletin.