| babylove a întrebat:

Ce aptitudini si atitudini trebuie sa ai pentru a fi jurnalist?
Funda?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Aptitudini:
-sa fii un foarte bun cunoscator al limbii romane,dar si al altor cel putin doua limbi, pentru a avea acces la felul in care se face jurnalistica in alte locuri;
-sa ai un vocabular bogat si expresiv;
-sa detii o anume acuitate psihologica pentru a intelege exact tipul de personalitate al celor pe care va fi necesar,poate,sa-i intervievezi si a pune intrebarile cele mai potrivite spre a obtine o informatie;
-sa ai o buna conditie fizica pentru a ajunge in locuri mai retrase pe unde te-ar putea duce drumurile meseriei,dar si pentru a face fata avalansei de jurnalisti, supra-grabiti in situatii speciale.
-o curiozitate alerta si agera,o inteligenta practica si empatica.
Atitudini:
-respect pentru adevar;
-curajul de a-si afirma parerea;
-politete in relatiile cu ceilalti, dar in special cu cei intervievati;
-respect de sine;
-demnitate
-si, ultimul dar nu cel din urma, daca se poate, un zambet in toate imprejurarile de infruntare directa a realitatilor sociale.Numai bine.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- Să-ți placă să-i pupi pe alții în fund.
- Să n-ai nicio persoană pe care să o respecți, pentru a putea scrie articole mizerabile despre oricine.
- Să vorbești frumos cu o persoană, iar în articolele tale să scrii toate porcăriile existente și inexistente despre respectiva.
- Să știi să inventezi știri, pentru că în proporție de 90%, doar cu asta te vei ocupa.

| iLikeToHelp a răspuns:

Nu stiu daca te ajuta cu ceva dar poftim:http://www.myjob.ro/......e-job.html

| notjustajoker a răspuns:

Aptitudini? Ha.
Atitudini? Hahaha!

Trebuie sa fii certat cu gramatica limbii romane. Reteta jurnalistului de astazi.