| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

Ce e mai bine sa alegi pentru liceu? Profil real sau uman? E adevarat ca cu profilul real ai mai multe posibilitati in viata? Unde poti sa te angajezi daca ai facut profilul uman/real?

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Cu profil real poti da mai departe la ASE, Politehnica, Matematica, Stiinte exacte... poti deveni economist, inginer, matematician, cercetator... dupa profil uman poti da la Filologie, Biologie, Geografie, Comunicare, Stiinte Politice, Pedagogie, Jurnalism, Medicina si poti deveni biolog, jurnalist, PR, om de publicitate, doctor. Dar depinde mult si de ce inveti in scoala pentru ca vei descoperi ca poate iti plac alte lucruri si vrei sa faci exact opusul a ceea ce inveti. Important e sa iti urmezi dorintelehappy

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Alegerea profilului se face in functie de performantele tale scolare, de obiectele preferate, de intentiile tale privind cariera.La medicina se cere multa fizica si chimie, discipline care se fac cu un numar redus de ore la profilul uman. Mira

cami
| cami a răspuns:

Eu te sfatuies sa mergi pe profilul real happy e adevarat k e un picut mai greu si cei de la real [mate-info intensiv] au 7ore pe fiecare zi... x(x( dar nu te speria am inteles ca de la anul toti vom elevii vom avea acelasi nr de ore /zi indiferent de profil [6]
chiar daca termini liceul la profil real poti sa te intorci pe filologie sau limbi straine
dar daca termini invers atunci o sa-ti fie mai greu. sper ca am putut sa-ti fiu de ajutor happy
pup
ceau

| LittleZyzy a răspuns:

La profilul real poti alege intre matematica-informatica si stiintele naturii (biochimie). Eu am terminat liceul la profil real stiintele naturii.Si pot sa spun ca ai destule posibilitati dupa terminarea liceului... poti urma o facultate de medicina, farmacie, stiinte economice, matematica, informatica, biologie, politehnica s.a.La inceput am vrut sa urmez farmacia, dar avand in vedere ca nu vroiam sa plec din orasul meu, am urmat economia.La profilul uman se merge mai mult pe filologie, istorie, latina...nu ai atatea posibilitati ca la real.

| beba a răspuns:

Si parintii mei spuneau ca la real ai mult mai multe sanse.Visul meu era insa altul, iubeam franceza si aveam o afinitate deosebita pentru limbile straine.Am terminat liceul la mate-fizica si la insistentele familei am dat la Politehnica, la Chimie. M-am chinuit un an intreg sa inteleg chimia, sa-i prind esenta...nu era de mine.In sesiunea de vara(eram la fara plata), fara sa spun nimanui, mi-am retras dosarul pentru a da admitere la traducatori franceza-engleza.Am avut noroc ca am intrat la fara taxa, abia atunci am spus parintilor.Nu m-au certat, au spus ca sunt destul de mare sa stiu ce vreau.Au trecut anii, am terminat facultatea dar simteam ca mai vreau ceva.Ma simteam inca studenta.Nu am vrut sa fac Master, am dat la a doua facultate, Comunicare si Relatii Publice.Acum doi ani am absolvit-o si am avut norocul sa ma angajez la o multinatioanala.De aici pana la o avansare nu a mai fost decat un pas.Acum ma aflu in Atena, cu un job pentru care ii multumesc zilnic lui Dumnezeu si ma gandesc. oare ce se intampla daca nu luam decizia de a renunta la ceea ce dorisera parintii pentru mine? Recunosc, nu stiu chimie dar in schimb am invatat 3 limbi straine. De multe ori ma intreb de unde am avut atata CURAJ sa iau decizii care mi-au schimbat definit viata...Ai incredere in instinctele tale si nu vei da gres! Multa bafta sa ai!

| schlau a răspuns:

@eileen doctor devii la profi lreal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca alegi real sansele sunt mai mari dar daca nu te pricepi la metematica sau altele alege uman

| maariaan a răspuns:

Cel mai bine e sa urmezi materiile care iti plac din timpul generalei. Daca iti place matematica si fizica alegi profil real, daca iti plac limbile straine si limba romana alegi profilul uman. Asa cum spunea si Eileen..."important e sa-ti urmezi dorintzele", sa faci in viata ceea ce iti place tie, nu altora. Asa o sa asimilezi repede informatiile si o sa treci usor de liceu si apoi de facultate si la fel de usor o sa-ti gasesti un loc de munca. In felul asta te descoperi pe tine si iti gasesti un loc in societate. Posibilitatile sunt in functie de cerintzele pietzei la un anumit moment. Nu poti sa spui de acum cu exactitate ce se poate cere pe piata peste 7-8 ani(4 ani de liceu + 3-4 ani de facultate). Alege liber, alege pentru tine! Mult succes in viata!