| Idontknow69 a întrebat:

Ce inseamna de mere sau pere? Stiu ca e stupid dar.ce inseamna? Cine face misto va fi deportat!

Răspuns Câştigător
| BluishAngel a răspuns:

E o vorba folosita la misto.Cand la o intrebare formulata cu "De ce?" raspunzi cu "De mere/pere" inseamna de fapt ca spui "aiurea, la caterinca" sau "de sanchi" laughing. Deci, e o expresie folosita la misto. happy

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Se spune sau se scrie corect: "din mere " sau "din pere" --- adica ceva facut/preparat din mere sau din pere.

| Minks a răspuns:

Ia vezi, te ajuta cu ceva? http://www.youtube.com/watch?v=ePjZXYLUoDI

| Eღilia62 a răspuns:

E cam si cum ai zice 'de trefla','de chichi/de michi'.

| dragos9234 a răspuns:

Adica dă mere sau dă perehappy

| TudorLauraMaria95 a răspuns:

Adica e un alt mod de a spune "de de aia" stii?

| Ionut_sterie_1991 a răspuns:

Nu inteleg ce vrei sa zici

| Idontknow69 explică (pentru Ionut_sterie_1991):

Nu ai auzit pe nimeni zicand:¨Eu stau aici de mere/pere¨? sau ceva de genu

| Ionut_sterie_1991 a răspuns (pentru Idontknow69):

Intelesesem cu totul altceva. adica daca merge treaba e de (mere ) si daca nu e de (pere ).