| TheGazeTTeRuKi a întrebat:

Ce inseamna flectati si saturate?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SATURÁT, -Ă adj. (despre compuși chimici) care nu mai are valențe libere; care se află în stare de saturație. ♦ vapori ~ți = vapori având densitate maximă pentru presiunea și temperatura la care se află; soluție ~ă = soluție cu o concentrație maximă pentru presiunea și temperatura la care se află.
SĂTURÁT, -Ă, săturați, -te, adj. 1. Care și-a potolit pe deplin foamea sau setea; sătul. 2. Fig. Ajuns la saturație, dezgustat, scârbit, plictisit de cineva sau de ceva.

FLECTÁ vb. tr. a flexa. adică când faci genoflexiuni îți îndoi genunchii adică îi flexezi. exemplu : faci o genoflesiune și rămai jos înseamnă că genunchii sunt flectați.

| danielacriss a răspuns:

SATURÁT, -Ă, saturați, -te, adj. (Chimie.; Fizica.) Care nu mai are valențe libere și nu mai poate forma compuși de adiție; care se află în stare de saturație. ♦ Care a atins punctul de intensitate, de valoare maximă.
FLECTÁ - a indoi, a incovoia ex:in timpul alergarii bratul trebuie ritmic flexat.
Sper ca ti-a fost de ajutor!