| vaninlina a întrebat:

Ce inseamna "imagine vectoriala"?

Răspuns Câştigător
| Filip23 a răspuns:

Nu-i aia cu "mai mica si rasturnata"? Ba nu, aia era la optica...

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Imaginea vectoriala este o forma de imagini, descris prin vectori, ce compun "obiecte" intr-o imagine de ansamblu. Aceste imagini se ot mari/micsora si in grup, prin aplicarea unui simplu coeficient de marire/micsorare. Astfel de imagini vectoriale sunt si fonturile, adica felurile de litere folosite la calculator.

carla
| carla a răspuns:

Display-urile computerelor sunt alcătuite din puncte minuscule numite pixeli. Imaginile bitmap sunt de asemenea construite folosind aceste puncte. Cu cât sunt mai mici şi mai apropiate, cu atât calitatea imaginii este mai ridicată, dar şi mărimea fişierului necesar pentru stocarea ei. Dacă imaginea este afişată la o mărime mai mare decât cea la care a fost creată iniţial, devine granulată şi neclară, deoarece pixelii din alcătuirea imaginii nu mai corespund cu pixelii de pe ecran.

În cazul imaginilor vectoriale însă, fişierul stochează liniile, formele şi culorile care alcătuiesc imaginea, ca formule matematice. Un program de grafică vectorială foloseşte apoi aceste formule pentru a construi imaginea pe ecran, la calitate optimă, în funcţie de rezoluţia ecranului. Aşadar, acestea pot produce o imagine de orice mărime şi nivel de detaliu, calitatea imaginii fiind determinată doar de rezoluţia display-ului, mărimea fişierului rămânând aceeaşi. Imprimarea unei imagini vectoriale pe hârtie sau pe orice alt material va da un rezultat mai clar şi de o rezoluţie mai înaltă decât cea posibilă pe un ecran, folosind exact acelaşi fişier.

Pentru a crea şi modifica imagini vectoriale sunt folosite programe software de desen vectorial. O imagine poate fi modificată prin manipularea obiectelor din care este alcătuită, acestea fiind salvate apoi ca variaţii ale formulelor matematice specifice. Operatori matematici din software pot fi folosiţi pentru a întinde, răsuci, colora diferitele obiecte dintr-o imagine. În sistemele moderne, aceşti operatori sunt prezentaţi în mod intuitiv folosind interfaţa grafică a calculatorului.

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Cei mai multi stiu imaginea vectoriala ca si o imagine care oricat ai mari-o, va fi tot timpul clara, fara margini sau pixeli deformati