| NicoletasiAndrei a întrebat:

Ce intelegi voi prin femeie de "casa"? Va intreb ca vreau si eu sa devin o fata care e la inceput de drum, vreau de maine sa fac toate treburile gospodaresti care le poate face o femeie. Am 18 ani.

3 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Ana lui Manole. Aia da femeie de casă!

| Fatamuntilor a răspuns:

In ziua de azi nu -i asa greu sa faci treburile gospodaresti,dar trebuie sa investesti
Rufele le spala masina, faci curatenie cu ajutorul aspiratorului,exista tot felul solutii pentru a face curatenie
Exista oale sub presiune cu care poti face mancarea (nu necesita supravegere)

De exemplu dimineata te scoli,aerisesti,faci paturile!
Bei cafeua,servesti micul dejun
Strangi masa,cureti /speli prin bucatarie
La baie speli ghiuveta, cada, toaleta. Stergi faianta, gresia
In sufragrie dai cu aspiratorul, stergi praful
Cam la doua saptamani speli lenjeria de pat si odata pe luna speli ferestele

E mai usor sa faci odata o curatenie mare apoi sa intretii
O pata o cureti in momentul cand o observi

E bine sa ai pe cineva apropiat (mama)care sa te ajute, sa te indrume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e asa intelesul unei „femei de casa". orice femeie trebuie sa stie curatenie si mancare.dar femeia de casa, nu se pleaca la distractii, nu la intalniri cu amicele, nu lucreaza angajata.Toata lumea ei este in acea patratica in care locuieste.Asta e sensul femeiide casa. Sau barbat de casa, e acel barbat care munceste in gospodaria lui, are ceva animale si le creste singur. Chiar daca vrea sa bea o bere o bea acasa la el nu la crasma.