| adiciujr a întrebat:

Ce mașini pot conduce la 16 ani? Mărci de mașini dacă se poate?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aixam, Microcar, BMW Isetta, Dacia 500 Lastun (la limita, daca treci omologarea).
Parerea mea e ca mai bine bagi banii astia in masina normala, pentru 18 ani, si o cumperi pe la 17. La 17 si 9 luni, deja poti incepe scoala de soferi. Timpul o sa treaca mult mai repede decat crezi, n-are rost sa arunci 2000-3000e acum, pentru o ascutitoare motorizata. La 18 ani te faci de ras cu ea, deci iti ramane inutila. Bani blocati aiurea.

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

L) SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti având masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;

Iar ca firme ar fi: Aimax si Chatenet

| Adry05 a răspuns:

Nu poti conduce masini la varsta de 16 ani decat in America si insotit de un adult cu carnet de conducere. Poti conduce anumite tipuri de motociclete in schimb.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Marci care se incdreaza la cat B1 gen Aixam sau Microcar

| AKARA0 a răspuns:

Nu prea poti sa conduci nici o masina, dar poti conduce scuter, atv. Poti sa te bagi la masini dar doar cele mici de 400 kg

| Radix2000 a răspuns:

Mai bine astepti sa faci 18 ani sau dai A1. Masini de condus la 16 ani sunt masini pana in 500 kg. Sunt masinile alea pe 3 roti cu motor de motoreta. Gandeste.te ca nici Samrt-ul nu il poti conduce(si este foarte mic)