| sopranaCadaverica a întrebat:

Ce marca de vin rosu (fin, deosebit) as putea sa fac cadou unui amic? Implineste 32 de ani. Sunt fata si nu ma pricep la vinuri, as vrea sa-l impresionez. Sugestii?

Răspuns Câştigător
| sopranaCadaverica explică (pentru JackR):

Multumesc foarte mult! happy

| JackR a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Cu mare placere! happy

| sopranaCadaverica explică (pentru JackR):

Am incredere in experienta si gustul tau. big grin
Vinurile par exceptionale!
Merci inca o data

13 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Depinde ce preferințe are amicul. Poate preferă vinurile seci, poate îi plac alea mai dulci... Dacă ai ieșit cu el la restaurant, ai putea ști măcar atât.
Pentru vinuri dulci, licoroase chiar, există „Lacrima lui Ovidiu" de la Murfatlar; seci... sunt mai multe - un cabernet sau o fetească neagră de Jidvei, cu cel puțin 5 ani vechime, ar fi bune.
Dacă ai găsi un somelier, te-ar putea lămuri și mai bine.

| JackR a răspuns (pentru mihai69):

"Lacrima lui Ovidiu" este rosu ca... branza! Si este facut la 3000 de kilometri de Murfatlar (din care nu a ramas decat eticheta!), pe undeva printr-o obscura hruba dintr-o podgorie din Spania!

| mihai69 a răspuns (pentru JackR):

Unde vezi că aș fi scris că e vorba despre un vin roșu?!? (lacrima lui Ovidiu) Am spus doar că e dulce.

| JackR a răspuns (pentru mihai69):

Fata a scris clar in intrebare "un vin rosu...". Daca tu recomanzi "Lacrima lui Ovidiu", cand vorbim de vinuri rosii...

| mihai69 a răspuns (pentru JackR):

Mda... aici ai dreptate. Mă luase „firul" poveștii cu tipul de vin (sec sau mai dulce), și am pierdut amănuntul despre culoare. Mea culpa.

| xerxes1 a răspuns:

Sa fie sec, in primul rand.Si apoi te poti ghida si dupa pret.
Eu am dus cadouri pe afara la prieteni si au ramas impresionati. Daca costa peste 50 de lei riscurile sunt mici sa nu fie bun.El va aprecia oricum gestul.

| JackR a răspuns:

- Orice Barolo sau Barbaresco, mai vechi de 5 ani.
- Merlot, mai vechi de 7 ani.
- Cabernet Franc. mai vechi de 3 ani.

Acum depinde si de bugetul tau (plaja de preturi este practic nelimitata. De exemplu, o sticla de Masseto (Merlot facut in Toscana), din 2008, costa 1000 de euro. Daca imi dai o idee, pot sa-ti fac recomandari in detaliu.

| sopranaCadaverica explică (pentru JackR):

Bugetul e pana in 250 de lei, sa zic. Si mi-ar placea sa fie unul sec...

| JackR a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

OK, arunca un ochi in lista pe care am postat-o. Toate sunt seci si sub 250 de lei (cu o exceptie, un Barolo senzational, care este 260, dar merita!).winking

| Kogaion a răspuns:

Depinde de bugetul pe care il ai. Asa niste vinuri de calitate intre 50-100 de lei sunt: Alira, Feteasca Neagra, Anima, Merlot, Negru de Purcari, etc.