| AndreiAntiTot12 a întrebat:

Ce parere aveti despre regimul comunist? eu unul sunt contra.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

A avut parti bune si rele. A fost bine intentionat, pus in practica a iesit prost.
Unii au avut avantaje, dar cei mai multi - dezavantaje, lipsa si greutati.
Eu pot spune ca sunt contra, din ce ma priveste pe mine.
Tin minte ca aveam vreo 5 ani, vedeam salam la o colega de gradinita, sau portocale, si plangeam. Mama ei era vanzatoare intr-un oras la 30 km departare de unde locuiam, si deci facea rost de asemenea trufandale. Ceilalti, doar salivau.
La ora actuala un regim comunist pe care l-as da ca exemplu e cel din China. E ceva mai permisiv decat ce am avut noi.

| Bula a răspuns (pentru NLS):

Da, si China este o tara comunista, care a devenit una dintre primii jucatori economici din lume.
Tot in China, cu cateva decenii inainte, a dominat un comunism dictatorial ca acum in Corea de Nord.
Aceeasi Marie, cu alta palarie, mai bine croita.

Si la noi puteam sa facem asemanator, dar ne-am ales conducatori de la Ali Baba si cei 40 mii hoti... tongue
In loc sa ne dezvoltam destept industria, l-am vandut la fier vechi, din care doar unii s-au imbogatit.
Inainte au fost locuri de munca, bani, dar n-ai avut ce cumpara. Acum e invers, dar saracii s-au inmultit.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine crezi ca e pro?

Răspuns utilizator avertizat
| munteanuionvictor a răspuns:

Și eu sunt contra.