| cosmin9834 a întrebat:

Ce profil ar fi potrivit la liceu daca as vrea sa dau la facultate de avocatura, procuratura, criminalistica ceva de genul asta. dau fundita pentru cele mai multe detalii

Răspuns Câştigător
| NanaTuna a răspuns:

In primul rand:
1. nu e facultatea de avocatura ci Drept
2.Procuratura nu e facultate, ci e o meserie pe care o poti practica dupa ce termini facultatea de Drept.
3.din cate stiu eu, criminalistica e o sectie la Academia de Politie(s-ar putea, sa ma insel, mai bine cauti pe net)
La liceu, daca vrei Dreptul(marog, "avocatura", "procuratura", "criminalistica" etc) eu ti-as recomnada sa mergi la profil filologie/stiinte sociale-mai ales la stiinte sociale pentru ca acolo ai 2-3/4 ore de logica(clasa a 9a) psihologie (10)economie(11) si filosofie(12).Tot din cate stiu eu, la admiterea la facultate se da economie/logica, romana si inca ceva.Sa nu intelegi gresit:si un profil real(mate-info) ar fi bun, numai ca acolo nu se pune mare accent pe materiile de mai sus.A, si daca vrei la filo, ar fi mai bine sa mergi la un profil bilingv(unde se fac 4-5 ore de limba straina) sau intensiv pentru ca la filologie-simplu nu ai nimic interesant, adica ai tot acelasi nr. de ore de romana ca si cei de la biling/intensiv in schimb faci mai putine ore(2 ore cred) de limba straina.
So, ai grija la gila cu obtiuni si BAFTA! ^.^

6 răspunsuri:
| Robert a răspuns:

Nu conteaza profilul.Si se cheama faculatea de drept si administratie publica.Tu urmezi specializarea - drept.

| Liviu_2320 a răspuns:

Filologiewinking

| Joanne a răspuns:

Momentan nu este chiar important profilul liceului, insa daca vrei sa te axezi pe partea de avocatura, procuratura presupun ca vrei sa faci Facultatea de Drept.
Pentru a fi mai bine pregatit in acest domeniu eu iti sugerez sa te duci la un profil de filologie, deoarece vei avea nevoie de limba romana, dar si de limbi straine, mai putin matematica, fizica sau chimie.
Multa bafta!

| TTM5 a răspuns:

Stiinte sociale.

| GeOrGiAnNA20 a răspuns:

Nu conteaza ce liceu faci.eu la liceu aveam profilul resurse naturale si protectia mediului si la facultate am dat la DREPT SI ADMINISTRATIE PUBLICA (asa se numeste )

| JohannaMary a răspuns:

Eu zic ca filologia thinking