| anonim_4396 a întrebat:

Ce punct cardinal arata o busola in spatiu?

Răspuns Câştigător
| galileo a răspuns:

Ceau. In spatiu busola nu iti arata nici un punct cardinal, deoarece nu exista camp magnetic. Busola in Emisfera Nordica iti arata Nordul Magnetic iar in Emisfera Sudica Sudul Magnetic, insa in spatiu nu iti poate arata nici unul dintre ele, deoarece tu esti in afara campului gravitational la Terrei.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ms mult mai galileo

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si totusi... chiar si fara camp magnetic, chiar si in spatiu, acul busolei trebuie sa fie indreptat undeva...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nordul