| LisaJulie a întrebat:

În ce țări vorbitoare de limba spaniola se opțiune cel mai ușor viza de locuit? Eu am auzit ca Mexic, Chile, Argentina, Columbia, Panama și Republica Dominicană accepta ușor imigranți!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unde ai auzit? Crezi că aceste țări sunt ca de la tine de acasa până la Poplaca?

| LisaJulie explică (pentru darrio2007):

În viitor ( peste 4-5 ani) îmi doresc sa ma mut pentru ceva timp intr-o țară tropicala cu turism din care sa invat înainte sa îmi deschid propria afacere

| darrio2007 a răspuns (pentru LisaJulie):

Imi place cum visezi. Sper sa realizezi ce iti doresti.

| Furnicuta000 a răspuns:

Dar de ce te gandesti asa departe? Nu ai auzit ca Spania e preferata multora ca cica e cea mai frumoasa viata acolo din toate punctele de vedere? Esti in UE, du-te in Spania ca te primeste fara viza. Alea din America de Sud sa stii ca au devenit periculoase si sarace, nu prea ai ce sa faci acolo. Si la Mexic nici sa nu te gandesti, vedem noi telenovelele alea mexicane la tv si ne gandim ca ce wow e acolo dar in realitate e o tara extrem de periculoasa, chiar in top 5 in lume, as indrazni sa spun top 1...

| MistarGoGu a răspuns:

Cred ca te referi la rezidenta! Pentru Mexic romanii NU au nevoie de viza * ( 90 zile )!
Cauta pe mae.ro la condiții de călătorie! La fiecare tara găsesti detalii!
Viza acorda DOAR drept de intrare intr-o tara! Locuirea *( rezidență ) pe perioade mai lungi se obține dupa caz de la Politie sau alte autorități competente!
Ti se poate refuza accesul intr-o tara de catre ofițerul vamal DACA nu poti prezența dovezi solide privind banii, cazarea sau daca ofițerul vamal are motive sa creadă ca intentionezi sa treci fraudulos in alta tara! Vezi cazul românilor care intra in Mexic apoi trec fara Viza in USA! CU GRAMADA in ultimul timp!

| Madaxo97 a răspuns:

Nu există "viză de locuit", poate te referi la cetățenie, ceea ce nu se obține ușor in niciuna din țările menționate de tine. Viza de călătorie o poți obtine dar ai voie doar sa vizitezi cateva zile si atât, nu iți da drept sa locuiești pe teritoriul acelei țări. Oricum, mai bine te duci in Spania, țările care ai spus tu, din America de Sud sunt foarte periculoase cu o rată a criminalității foarte mare.

| AleAle12 a răspuns:

Ai enumerat fix țările în care există cel mai mare trafic de etnobotanice, și au printre cele mai ridicate standarde în ceea ce privește imigranții!