| Shrek32154 a întrebat:

Ce se intampla daca iau sub 5 la evaluarea nationala (matematica, simularea am facut-o praf 4, 7. )? Cei de anul trecut au fost ghinionisti pentru ca au avut 25%, cei de anul acesta sunt si mai ghinionisti deoarece am auzit ca daca iei sub 5 PA te baga la profesionala si nu am niciun liceu. Nu vreau acolo. In anii trecuti se intra si chiar daca luai 1.00 aveai loc asigurat. Dar invat si poate nu iau big grin, dar intrebarea este pusa in caz ca nu iau la liceul la care imi doresc, in caz ca iau sub 5, ce se intampla cu mine? ma duc la al 2 le-a liceu care il vreau sau la profesionala -_-?

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se întâmplă nimic :)

Ai "auzit" GREŞIT!

TEORETIC, era vorba că elevii care iau sub 5 la examenele de la Evaluarea Naţională NU vor putea să se înscrie la un liceu - DOAR la Şcoli Profesionale!

Dar, PRACTIC, Ordinul MEN nr. 4432/29.08.2014 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal și profesional de stat pentru anul şcolar 2015-2016 NU face referire la acest aspect - vezi Ordinul la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Deci, practic, se poate ca aceşti elevi să se înscrie şi la liceu :)

Toate cele bune.

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Intri la o scoala de arte si meserii, sau la un liceu seral!

| Nataliaa25 a răspuns:

Cei care nu au dat simularea. Spun ca a fost usoara, as vrea sa fi fost ei in locul nostru sa vada cat de " usoara" a fost simularea la matematica! Din cate am inteles simularea este mai grea decat evaluarea nationala. Mai ai timp sa te pregatesti pana atunci, invata! Eu am luat 5.50. sad Bafta!

| 0752044960mama a răspuns:

Depinde la celelalte dacă ai note bune la celelalte sau o sa iei nu pleci

| AnaAnna20 a răspuns:

Wow pune-te pe invatat! Serios simularea a fost foarte usoara! Daca nu te descurci cred ca ai putea sa faci meditatii sau ceva ca sa intelegi mai bine...

| robertttttttttttttttttttttttttttttttttttt a răspuns:

Ti-ai raspuns singur la intrebare...
"am auzit ca daca iei sub 5 PA te baga la profesionala si nu am niciun liceu. "