| blackumafia a întrebat:

Ce simti in timpul unui infarct? Sau preinfarct? Ce se intampla cu tine in aceste momente, l esini? Raspunsuri detaliate si serioase, va rog, dau funda!

Răspuns Câştigător
| NemNUZ a răspuns:

O durere intepatoare foarte intensa localizata in piept atat in fata cat si in spate, durerea se extinde si la mana stanga, daca in mai putin de 5 minute pacientul nu primeste oxigen creierul se opreste si chiar daca este resuscitat sunt sanse foarte mari ca pacientul sa ramana in stare de,, vegetatie,, (cum se spune)

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Simptomele clasice ale infarctului miocardic acut sunt durere bruscă de piept (în mod specific răspândindu-se spre brațul stâng sau partea laterală stângă a gâtului), dispnee, grețuri, vomă, palpitații, transpirații și neliniște (adeseori descrisă ca o senzație de moarte iminentă).[1] Femeile pot avea mai puține simptome tipice față de bărbați, cele mai comune fiind dispneea, slăbiciune, o stare de discomfort abdominal și astenie fizică.[2] Aproximativ un sfert din toate infarctele miocardice sunt „silențioase", fără durere în piept sau alte simptome
http://ro.wikipedia.org/wiki/Infarct_miocardic

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai dureri in piept si nu poti respira

| NemNUZ a răspuns:

Vreau sa mai adaug ca daca simti dureri in pozitia inimii, ar trebui sa faci un consult medical (EkG.) si ai putea sa incerci o alimentatie care ajuta inima, de exemplu :fructele si legumele rosii sunt bune pentru celulele sangelui, avocado, peste(sardine, somon,... studiile arata ca daca mananci regulat aceste feluri de peste poti sa eviti un infarct)

| Sanziana88 a răspuns:

Pentru a intelege mai bine fenomenul. citeste acest articol: http://www.simptome.org/preinfarct-angina-pectorala-simptomele

| bellatrix24 a răspuns:

Simptome

Uneori infarctul miocardic debuteaza brusc si cu intensitate, insa, de cele mai multe ori, debutul este lent, cu durere usoara si disconfort. Pacientii nu inteleg ce se intampla si asteapta prea mult inainte de a cere ajutor.

Semnele producerii unui infarct miocardic:

durere in piept, brate sau pantec, in dosul sternului sau intre omoplati, care pot sa dureze cateva minute sau pot sa dispara si sa apara din nou;
senzatie de pierdere a cunostintei;
stare generala de slabiciune, bolnavul este palid si slabit;
puls accelerat, tensiunea arteriala scazuta;
respiratie dificila cu sufocare;
sudoare rece;
varsaturi.

Cel mai frecvent simptom al infarctului miocardic, atat la femei cat si la barbati, este durerea toracica sau disconfortul. Insa, la femei se intalnesc mai des unele simptome, in special respiratia dificila, starile de greata insotite de varsaturi, si durere in piept si spate.