| MadaTeIntreaba a întrebat:

Ce superstitii de ghinion stiti?

2 răspunsuri:
| MyMindRules a răspuns:

Buna!
http://acvaria.com/superstitii.php?p=simboluri
Ti-ai cumparat o pereche de incaltaminte noua? Nu o pune pe masa ca vei atrage ghinionul.
- Nu schimba asternutul intr-o zi de vineri, ca vei visa urat in acea noapte.
- Nu incepe niciodata o calatorie vineri, altfel vei avea parte de ghinion.
- Nu incepe niciodata sa iti confectionezi o haina vineri, decat daca o poti termina tot in acea zi, altfel vei fi urmarit de ghinion.
- Daca ti se zbate ochiul stang este semn de bine, dar daca ti se zbate ochiul drept, atunci se anunta neplaceri.
- Se spune că daca o fata coase si ata i se incurca iînseamna ca iubitul se gandeşte la ea, o alta versiune este ca se va tine mandra cand va imbraca lucrul pe care-l coase.
- Nu se da cadou batista caci ea inseamna despartire.
- Se spune ca daca rupi, pe rand, petalele unei margarete spunand la fiecare „ma iubeste – nu ma iubeste", afli daca esti iubit sau nu.
- Daca te visezi zburand, iti va fi recunoscuta cinstea.
- Daca te trezesti plangand, inseamna ca vei avea bucurii.
- Se spune ca ceea ce visezi joia spre vineri si sambata spre duminica, ti se va implini.
- Se spune ca daca dimineata te uiti pe fereastra, vei uita ce ai visat.
- Nu deschide umbrela in casa, caci atragi spiritele rele.
- Se spune ca atunci cand omul stranuta, ii intra sau ii iese prin nari un duh. De aceea, pentru a nu se intampla ceva rau celui care stranuta, ii se ureaza" Sa-ti fie de bine" sau "Sanatate" .
- Cand stranuti de mai multe ori la rand este semn ca vei face chef.
- Ai noroc daca: atingi cocoasa unui cocosat, iti iese un cosar in cale sau daca iti tiuie urechea stanga
- Nu tine painea rasturnata pe masa, atrage saracia.
- Daca cineva bea ceai si il varsa din intamplare pe el, este semn bun.
- Cand te mananca palma dreapta e semn ca vei da bani altei persoane, iar daca te mananca palma stanga, vei primi bani.
- Daca porti o camasa pe dos este semn ca ti se intoarce norocul spre rau.
- Daca dintre doua persoane care spun ca te iubesc, vrei sa aflii care te iubeste mai mult, da numele lor degetelor mari de la cele 2 maini, apoi leaga-ti degetele cu o ata, un deget la un capat al ei si celalalt deget la celalalt capat; departeaza brusc mainile, ata se va rupe – degetul care are cea mai lunga bucata din ata initiala, iti va spune cine te iubeste cu adevarat.
- Daca iti iese in cale cineva cu galeata goala, aduce ghinion, iar daca iese cu galeata plina, aduce noroc.
- Daca mirele, la cununie scapa verigheta, atunci cuplul se spune ca nu va fi fericit.
- Daca nu faci un cadou in ajun de Craciun, anul urmator prosperitatea te va parasi.
- Daca presari petale de trandafir prin casa, calmezi spiritele, inlaturi stresul si readuci armonia in familie.
- Daca te mananca nasul, se spune ca te certi cu cineva.
- Daca te mananca spinarea, iei bataie.
- Daca te viseaza cineva ca esti tras la fata, palid, inseamna casatorie.
- Daca versi sarea, vei avea parte de cearta.
- Daca visezi ceva urat, sa nu povestesti nimanui inainte de ora 12 dupa-amiaza, caci visul se va implini.
- Oglinda sparta inseamna ca urmeaza 7 ani de ghinioane.
- Se spune ca mirele nu trebuie sa vada mireasa imbracata in rochia de nunta, inainte de a pasi spre altar, caci aduce ghinion relatiei.
- Daca femeia vrea sa-si aiba iubitul sub cuvant, trebuie sa-si calce partenerul usor pe picior la altar.
- Se spune ca mireasa trebuie sa poarte la nunta ceva nou, ceva vechi, ceva imprumutat si ceva albastru, pentru a avea noroc in casnicie.
- Vinerea nu se spala rufe ca aduce boala sau ghinion.
- Daca iti taie calea o pisica neagra, iti va merge rau in ziua respectiva, iar daca iti trece calea o pisica alba vei avea noroc.
- Se spune ca daca soarele este rosu la asfintit, a doua zi va fi vant.
- Cand vezi luna noua, daca pui mana pe un obiect de argint, o sa ai noroc si bogatie.
- Daca in dimineata Pastelui te speli cu apa dintr-un vas in care ai pus un ou rosu si un banut de argint, ai noroc si vei fi sanatos tot anul.
- Daca in cale iti iese un cal alb, vei avea noroc.
- Daca iti iese in cale un popa, e semn rau.
- Daca un cutit sau o foarfeca iti cade din mana si se infige in podea, primesti musafiri neasteptati.
- Daca un paianjen cade pe tine, inseamna noroc.
- Daca vezi lilieci zburand si le auzi tipatul, este semn rau.
- Nu este bine sa arunci gunoiul dupa asfintitul soarelui, aduce ghinion.
- Daca te mananca mana stanga e semn ca vei primi bani, iar mana dreapta, e semn ca va trebui sa dai bani.
- Nu face cadou un portofel gol, aduce saracie.
- Daca faci cadou un portofel, pune in el bani sa urezi celui caruia ii faci cadoul, noroc la bani.
- Nu face plati intr-o zi de luni, ca vei da bani toata saptamana.
- Nu fluiera seara in casa, aduce paguba.
- In noaptea de Anul Nou, nu taia nimic cu foarfeca, caci iti vei taia norocul la bani in anul ce vine.
- Daca spargi din greseala un pahar este semn bun, cu exceptia unui paharelor de culoare verde, care inseamna tristete.
- Daca imprastii betele de chibrituri dintr-o cutie este un semn foarte norocos.
- Daca un tablou cade din senin de pe peretele unde este atarnat, este semn ca in curand vei auzi de o boala grava pentru un membru al familiei.
- Daca ti se rupe unul din bratele foarfecii, e semn de cearta, iar daca le rupi amandoua bratele se va intampla ceva foarte rau.
- Daca turnati apa sau orice bautura intr-un pahar care mai are pe fund putin, chemati prin acest gest spiritele rele.
- Nu trece pe sub scara ca aduce ghinon, iar daca trebuie sa treci musai, pune-ti o dorinta cand esti sub scara.
- Nu le ura noroc vanatorilor, pescarilor, cartoforilor ca le aduci ghinion.
- Prima oara cand intri intr-o cladire nu calca cu stangul, ca iti va merge prost.
- Prima oara cand intri intr-o institutie sau casa nu calca cu stangul, ca iti va merge prost.
- Sa nu mananci direct din oala mare cu mancare, ca iti va ploua la nunta, cu toate ca se mai spune si ca daca-ti ploua la nunta ai belsug in casnicie.
- Sa nu pui mana pe sare in ziua de Paste, ca iti transpira mainile tot anul.
- E bine ca Anul Nou sa te prinda cu bani in buzunar si busuioc, pentru a avea noroc la bani anul viitor.
- Daca porcul umbla cu paiul in gura, se schimba sau se strica vremea.
- Daca visezi oua înseamna ca va ninge.
- Daca gasesti un trifoi cu patru foi, sa-l păstrezi asupra ta si prima persoana de sex opus cu care te intalnesti va fi ursitul tau.
- Daca bati un magarus vei fi blestemat, te va urmari ghinionul, fiindca magarul a fost animalul pe care a intrat calare Isus in Ierusalim.
- Daca broastele oracaie seara foarte tare si fara incetare, a doua zi urmeaza ploaie.
- Daca vrei sa se prinda un pom sau o floare pe care o sadesti, infasoara cateva fire din părul tau pe radacina apoi sadeste-le.
- Daca te inchei gresit, stramb, la nasturi, vei avea ghinion.
- Daca iti trece un gand rau prin gand, bate de 3 ori in lemn si vei alunga raul.
- Daca iti cade din mana cutitul, vei primi in vizita un barbat, iar daca iti cade din mana furculita, va veni in vizita o femeie.
- Daca femeile se piaptana si isi prinde parul si ramane o suvita neprinsa se spune ca va e semn rau si va muri cineva din neam.
- Cei nascuti intr-o data de 13, vor avea un destin fericit.
- Daca gasesti o potcoava vei fi aparat de ghinion. Trebuie sa o pastrezi si sa o agati deasupra usii, dar neaparat cu deschizatura in sus, pentru ca sa nu se piarda norocul din ea.
- Daca din greseala iti agati hainele intr-un maracine sau tufis, e semn bun, vei castiga bani.
- Daca versi din greseala vin, este semn de bogatie.
- Daca se intampla sa spui un cuvant exact in acelasi timp cu altcineva, trebuie sa-ti spui o dorinta, caci ai toate sansele sa se indeplineasca.
- Aduce ghinion sa intorci fila de calendar inainte ca ziua sau luna sa se incheie.
Bft si noroc ;))!

| annaangel17 a răspuns:

Atunci cand spargi o oglinda se spune ca vei avea 7 ani ghinion.Sau cand vezi o pisica neagra, vei avea ghinion.