| dnzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Centrala pornită toată ziua la jumătate sau pornită 2 ore seara la maxim? Sunt plecat toată ziua și ajung seara la 8 acasă deci nu ar avea sens să mențin apartamentul la 23 de grade pe tot parcursul zilei. Chiar și cu centrala oprita, temperatura nu scade sub 20 ziua. Dpdv al consumului și al facturilor, cum credeți că e mai ok? Toată ziua la jumate să mențină 21-22 sau seara la maxim ca sa fac 23-24?

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

De preferat este să mențină 18* când nu e nimeni acasă și să preincalzească la 22* înainte cu o oră să ajungi.

| gabicoo a răspuns:

Puneți un cronotermostat! Îl setezi la 18°C ziua și pe 23°C cu o oră înainte de venirea ta acasă!

| mi25 a răspuns:

Eu am termostat cu 4 programe. Noaptea 20 de grade, dimineata, inainte de a ma scula cu 1 ora - 22, 5 grade, la ora de plecare la munca (cca 1 ora de la sculare) 18 grade, cu o ora inainte de a veni la munca 22, 5 grade, seara, inainte de culcare program de noapte.
Dar temperatura depinde de termostat si de locul de dispunere, mai ales daca este mobil.
Termostatele noi au o aplicatie de pornire si oprire de pe telefon.

| Vântulalb a răspuns:

Ce inseamna "tinuta la jumate"?
Cel mai bine un termostat pe care il programezi pe ore. Cat nu esti acasa, la 18, 19 grade. Cu o ora sau o ora jumatate inainte de a ajunge tu acasa, sa porneasca incalzirea la temperatura pe care o vrei. Pana ajungi, se face cald si bine.