| Sticsuletz a întrebat:

Cine imi poate explica si mie intr-un enunt ce sunt acelea sufixele diminutivale? dau funda:*

9 răspunsuri:
| Bunny a răspuns:

Sufixul se ataseaza la sfarsitul cuvantului.Fiind sufix diminutival da impresia de un lucru mai mic.De exemplu casa+sufix diminutival=Casuta. si tot asa. Sper ca ai inteles ideea.happy

| DeeaLove08 a răspuns:

Grupurile de litere adaugate la sfarsitul unui cuvant prin care se transmite afectiunea autorului fata de acel obiect/ aceea persoana
(ex:piatra-pietricica)
fundita:*?

| simonna a răspuns:

Diminutive=obiecte vazute mai mici: copilas, ulcica, scaunel, ochisor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt sufixele care se folosesc la diminutive, adica: pisica-pisicuta.
''tza'' este sufix diminutival.

| Kanpeki a răspuns:

Sufixele diminutivale se pun la sfarsitul unui cuvant pentru a denumi un obiect mai mic. De exemplu : ochisor - format prin derivare cu sufixul diminutival ''-sor'', de la cuvantul de baza ''ochi'', radicalul ''ochi''. big grin ( ochisorul este mai mic decat ochiul laughing )

| Creioane COlorate:)) a răspuns:

Sufixele diminutivale sunt sufixele care micsoreaza cuvantul exemple:porc-porcusor, nor-norisor

| Lexiiss a răspuns:

Sufixele diminutivale sunt acelea care dau impresia de ceva mic, in mediu miscorat; Dan are o pisicuta dragalasa... pisicuta-cu sufixul uta care da impresia de ceva mic...big grin

| MariaMary809 a răspuns:

Suficele

| MariaMary809 a răspuns:

Sufixele diminutivale sunt sufixele cu ajutorul carora formam cuv. ''micute'' prin derivare. De exemplu: casa+suf.dim.= casuta
fata+suf.dim.=fetita
baiat+suf.dim.=baietel
Acestea sunt cuv. ''dragalase''.
Papa!