| maria11579 a întrebat:

Cine imi poate spune de se scrie "El citii tot romanul.", dar se spune "El citi tot romanul." sau "Scrie-ti randurile in jurnal!" dar "Scrieti in jurnale!" Multumesc pentru ajutor. Cine ma ajuta primeste fundita.

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Unde naiba ai vazut tu scris "El citii..."? Se scrie cu un singur i. Se scrie "citii", numai cand verbul e la perfect simplu, pers. I, singular. Adica, "eu citii".
Chestia cu scrisul ti-am mai explicat-o o data, mai devreme.

| mmary a răspuns:

El citi tot romanul si scrie-ti randurile in jurnal.happy

| hadasan a răspuns:

El citi tot romanul
Scrieti randurile in jurnal