| malina327 a întrebat:

Am tot auzit ca fetele au jurnale sau despre jurnale... in fine intrebarea mea este : la ce ajuta un jurnal? si cum sa imi fac un jurnal manual? Va rog imi explicati amanutit. Multumesc!

8 răspunsuri:
| MikyMi a răspuns:

Cumpara un caiet mai deosebit in care vei scrie ce faci in fiecare zi mai deosebit.
De ex:
Astazi am fost la mol cu fetele si m-am intalnit cu... si mi-a zis ca... etc. etc.
Am primit un mesaj de la prietena mea in care imi zicea ca... Sunt tare bucuroasa sa aflu asta.
Azi...

Ceva de genu.
La ce ajuta? Peste ani cand il vei citi te vei simti bine, cu lacrimi in ochi si ai spune ce n-as da timpul inapoi sa mai traiesc o data clipele alea?
Bafta!

| MadaTeIntreaba a răspuns:

Ia-ti un caiet si scrie in el secrete, aventuri etc. Si eu am unul

| YumixCupcake a răspuns:

Deci,jurnanul este un caiet, o agenda, etc, in care fetele. si nu numai, isi povestesc ganduri, impresii, nemultumiri, dorinte, fantezii, etc.
Cum faci un jurnal manual? Iti iei un caiet gros, sau o agenda, ceva gros oricum si incepi si scrii chestii care ti s-au intamplat intr=o anumita zi, sau ganduri. Daca vrei sa ai un jurnal cat mai dragut, incearca sa desenezi, sa lipsesti abtipilduri, etc

| fanporsche a răspuns:

Da' sa folosesti WC-ul stii, sau vrei si pentru asta niste explicatii amanuntite?

| Kei a răspuns:

N-as sti sa iti explic la ce ajuta un jurnal, dar stiu jurnalele sunt agendele alea micute care au lacatel. Bine, poti transforma orice caiet/agenda/carnetel in jurnal, daca vrei. De obicei scrii data, dupa care incepi sa scrii ce ai facut in ziua respectiva. Stii ca in fimele americane, toti incep sa scrie cu "Draga jurnalule, blabla." Tu poti sa incepi cum vrei. In principal, ideea este ca jurnalul este locul in care esti (teoretic, cel putin) cel mai sincer, acolo poti sa scrii orice vrei si cum vrei, fara sa ti-l citeasca careva (ee depinde de cat de bine il ascunzi). Si cred ca asta e tot. Repet, nu stiu la ce foloseste un jurnal, poate daca incerci o sa iti dai seama.

| CupcakkeCaffe a răspuns:

Este adevarat ca fetele folesesc jurnale.Eu sunt fata si n-am un jurnal dar am avut si la ce iti folesesc este sa scrii sentimente pe care le simti si care nu vrei sa fie descoperite de altcineva.Mai pe scurt jurnalele uneori te ajuta sa te calmezi sau sa te descarci.Eu pentru asta am avut un jurnal la 9 ani (acum am 12).Si referitor la jurnale manuale nu stiu sa fac dar poti sa-ti cumperi un caiet mai special sau ce ti se pare mai dragut si scrii in el. Sper ca te-am ajutat. papa :*

| RautateaTa a răspuns:

Pai un jurnal e ca si cum cel mai bun prieten al tau.doar ca nu iti da sfaturi si toate celelalte pe crae le poate face o prietena.un jurnal te ajuta sa iti spui toate secretele, sa scrii ceea ce te deranjeaza.e simplu iei un caiet si scrii...bafta

| PurpleBadLove a răspuns:

Buna.
Jurnalul poate fi comparat cu un birou.
De aceea nu multa lume reactioneaza bine cand cineva deschide usa biroului si incepe a se holba.
Intr-un jurnal lumea isi scrie parerile,se descarca facand caricaturi,scrie lucruri urate despre persoane care nu le suporta deloc.
Pentru inceput iti cumperi un carnetel mare,mediu, mic sau o agenda.
Deschizi la prima pagina unde scrii frumos si colorat Jurnal.
Dupa, la sfarsitul zilei incepi si scrii:
Draga jurnalule, azi m-am certat cu o foarte buna prietena.Parerea mea este ca.,daca ea nu ar fi vorbit aiurea despre mine, acum vorbeam cu ea la telefon...(exemplu).
Si incepi si scrii cu mov, cu rosu.desenezi, lipesti benzi.etc pe zi ce trece iti vin multe ideei.