| anonim_4396 a întrebat:

Consuma mult o plita electrica? Ma mut acum in chirie si vreau sa fac economie...

3 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Destul de mult (1000-1500 W/h/plita). Mi bine o butelie si un aragaz mic cu 2 ochiuri. Costa cam 50-70 ron depinde de unde il cumperi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de treapta de putere utilizata. Oricum, puterea maxima a unei plite electrice poate ajunge pe la 6, 6 kw. Dintre plitele pe curent, cele mai economice sunt plitele cu inductie care de altfel sunt si cele mai rapide (bat chiar si cgazul la incalzire)

| estefano a răspuns:

Consuma in medie 1000W pe ora. Au un maxim de 3600w si minim de 300w in functie de trepta selectata. O plita cu un ochi pe inductie costa sub 100 de lei si nu te mai complici cu butelie, gaz, etc. De ieftin e mai ieftin : http://vladubucataru.blogspot.com/......u-gaz.html