| AndreiAntiTot12 a întrebat:

Cum au aparut muntii? dar vulcanele? dar meteoritii?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Copii, se spune VULCANI (este substantiv masculin: un vulcan-doi vulcani), nu VULCANE!

Restul se gaseste in orice carte de popularizare a stiintei!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vulcanele sunt sotiile vulcanilor?

| siriusblack98 a răspuns:

Primele 2 sunt au aparut numai din cauza miscarilor placilor tectonice.Meteoritii au aparut in urma ciocnirilor corpurilor ceresti.In urma lor au rezultat niste bucati de roca si gheata care asteapta sa le iasa ceva in cale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vulcanele au aparut dupa inventarea rotii, cand a trebuit remediata prima pana.

| PsyhoChild a răspuns:

Muntii apar prin cutarea si inaltarea scoartei terestre.
Ca sa iti explic mai pe inteles cand placile tectonice se aproprie una de alta in scoarta pamantului ce este la suprafata se strange.
Poti face un experiment.Intinzi o fata de masa si incepi sa aproprii palmele pe ea dar trebuie sa apesi putin cu palmele.Vei observa ca materialul se strange si se inalta.Asa este si in cazul muntilor si vulcanilor.
Meteoritii de fapt pot fi produsi in mai multe moduri.
Unul ar fi ciocnirea a doua planete.Cand se distrug una pe cealalta din ele mai raman doar asa zisii meteoriti.
Alt mod ar fi arderea incompleta a meteoroizilor in atmosfera.Un meteorozoid nu este la fel ca un meteorit.
Meteorozoizii apar in urma dezintegrarii cometelor dar si in urma coliziunii asteroizilor.Un asteroid este mai mare decat un meteoroid si un meteorit.Cand ei se ciocnesc apar meteoroizii.
Vulcanele apar prin urma unei eruptii a magmei dintr-un focar situat la adancime in manta.
Ele pot aparea chiar si in mare.
De fapt cel mai mare munte care este si vulcan este Mauna cea care se afla in hawaii deoarece el deasupra marii are 4 207m dar in apa are 6000 de metrii aducandui o inaltime de peste 10000 de metrii.