| michael2101 a întrebat:

Cum e legislatia cu electrosocurile?

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Mai bine cu spray-ul, cu electrosocul nu e cine stie ce

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti redau prevederile relevante din L.61/1991, republicata in 2011:
"ART.2.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã, dacã fapta nu constituie o infracţiune mai gravã, urmãtoarele fapte:
1. portul, fãrã drept, în locurile şi împrejurãrile în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporalã a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publicã, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tãiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurãri a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bazã de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;"
Amenda pomenita este intre 500 lei si 30.000 lei. Numai bine!

| kidutzq a răspuns (pentru Ioandelasal):

Treaba cu limitele amenzii este inventata de tine. Amenda respectiva se refera la o suma stabilita de procuror in cazul in care vei fi cercetat intr-un dosar penal pentru infractiunea propriu-zisa de ''portul fara drept[...]'', iar solutie se va da scoatere de sub urmarire penala si aplicarea unei sanctiuni administrative art. 18 ind.1. Deci cum bine ti-ai dat seama pana acum, este vorba despre dosare penale si mai bine nu ti in buzunar un teaser d-asta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru kidutzq):

Tipule, habar n-ai. Treaba cu amenda este prevazuta in Codul penal. N-am spus - si nici n-aveam de ce - solutia concreta intr-un caz real, am expus doar prevederile legale, raspunzand exact la intrebarea pusa. Spre stiinta ta:
"Stabilirea amenzii
ART.63.Pedeapsa amenzii constã în suma de bani pe care infractorul este condamnat sã o plãteascã.
Ori de cate ori legea prevede cã o infracţiune se pedepseste numai cu amendã, fara a-i arãta limitele, minimul special al acesteia este de 150 lei, iar maximul de 10.000 lei.
Când legea prevede pedeapsa amenzii fãrã a-i arãta limitele, alternativ cu pedeapsa închisorii de cel mult un an, minimul special al amenzii este de 300 lei şi maximul special de 15.000 lei, iar când prevede pedeapsa amenzii alternativ cu pedeapsa închisorii mai mare de un an, minimul special este de 500 lei şi maximul special de 30.000 lei."

| unknownn a răspuns:

Daca il folosesti ca autoaparare poti sa-l si omori pe ala, asa sta treaba in SUA dar in Romania nu stiu ca la ce legi de **** sunt...

| kidutzq a răspuns (pentru unknownn):

Mai studiaza putin tu legea care zice de autoaparare. peste tot e la fel. autoapararea trebuie sa fie proportionala cu atacul. orice depasire se numeste fapta savarsita cu ''intentie depasita'' ceea ce nu inseamna un lucru bun, chiar si pentru victima (cel care se apara). de ex. daca ala vine si iti da un pumn, iar tu il electrocutezi cu un teaser, agresorul te va reclama pentru vatamare corporala iar tu il vei reclama doar pentru lovire sau alte violente.totul depinde de certificatele medico-legale, dar iti garantez eu ca dupa un electrosoc ala poate sta in spital si o lunawinking. deci fapta comisa de tine va fi mult mai grava. asa ca bafta in lupta cu infractorii!

| unknownn a răspuns (pentru kidutzq):

Daca stau la mine in casa,si intra unu peste mine seara sa ma omoare cu o maceta de exemplu,si eu n-am maceta langa mine, in schimb am un pistol, o sa-l las sa ma faca feliute ca vezi doamne n-am voie sa folosesc pistolul?

| grgdlk a răspuns:

Daca vrei sa ti iei un electrosoc ti l dau eu.pe gatlaughing
nu e ilegal sa ai un electrosoc asupra ta il gasesti cu 70 de lei in vitan cel mai ieftin dar e periculos sa pui pe cei cu probleme cardiace: deci inainte sa electrocutezi infractorul il intrebi: Nu va suparati aveti in familie persoane care au sau au avut probleme de inima?laughing

| michael2101 explică:

Ok dar spray-ul paralizant e mai bun?

| ombladon a răspuns (pentru michael2101):

Mai bine cu spray-ul, cu electrosocul nu e cine stie ce

| michael2101 explică:

Ce varsta trebuie sa ai?