| 27moodarian96 a întrebat:

Cum este corect

-Iisus
sau
-Isus
?
isus hristos adica.
eu cred ca este bine cu un I, dar in biblie este cu doi si mai este un Isus -cu un singur"i"- care este fiul lui ...nu stiu cine, pe la pagina 985happy

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Daca vorbesti despre acel personaj din biblie, se scrie cu 2 "i". Isus, cu un singur "i", cuvant provenit din ebraica si inseamna magar! Deci, corect este Iisus.

23 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Estw bine Iisus Hristos!

| Xonia a răspuns:

Cu doi de "ii"
Eu asa am invatat la religie
CIk doar pocaitii si necredinciosii scriu cu un"i"

| anonymus12345 a răspuns:

Iisus, deoarece in nu stiu ce limba Isus insemna magar happy

| dyddyyyx18 a răspuns:

Cu 2 de i

| laura64 a răspuns:

Iisus pentru ca in ebraica isus cu un singur i inseamna magar. Si se scrie cu I mare din toate motivele.

| karellen a răspuns:

Yĕhōšuă/Yēšûă in ebraica/aramaica. restul sunt adaptari

| Didii15 a răspuns:

Iisus este bine...cu un singur "i" inseamna `măgar ` rolling eyes

| e m i l y a răspuns:

Iisus Hristos.

De faza cu "mai este un Isus -cu un singur"i"- care este fiul lui ...nu stiu cine" n'am auzit pana acum.

| validana a răspuns:

Iisus este corect!

| elenaps a răspuns:

Iisus

| Linda a răspuns:

In limba greaca ( folosind litere romanesti) termenul este Iesous. Traducerea in romana se poate face in diverse moduri. (Stabileste academia romana?) Daca datorita faptului ca inainte de primul s au fost doua litere am pus si noi doi de ii, de ce nu s-au pus doi de u, deoarece si inainte de al doilea s avem doua vocale (o, u)? De ce sa ne se scrie Iisuus? Daca in engleza se scrie Steeve pentru Stefan in limba romana nu se pronunta Steefan.

| RoxiutzaRux a răspuns:

Iisus Hristos

| Rapperiţa a răspuns:

Iisus

| anncutsa a răspuns:

Buna!

Corect este Iisus!
Doar pocaitii folosesc Isus cu un singur " i " care inseamna "magar".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus.Asa ne-a invatat profesoara de religie.
Sper ca te-am ajutat! Bye!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus Hristos e corect.Isus cu un singur i cica inseamna magar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu 2 de "i"-Iisus Hristos(l-am intrebat eu pe profu de religie si mi-a zi s asta)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect se scrie cu doi "i" Iisus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ateu, ca multi altii, simtind chemare catre Domnul, militar fiind, voia sa se spovedeasca si el.si in zona fiind doar biserici catolice, a mers acolo.stii ce a spus pastorul respectiv? tu esti afon mai baiete.pregateste-te si vino iarasi.asa si tu cu IIsus fiul lui nu stiu cine.respectivul este un bun crestin ortodox, prieten foarte bun dar nu atat de bun, eu pentru el fiindca, eu sunt pacatos rau. pot sa-ti spun ca esti. de plans.chiar si ca ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este bine cu doi i deoarece asa este si in Biblie.

| Costel95 a răspuns:

Poi mah nu inteleg de ce te legi de cum se scrie Isus. Eu sunt penticostal si scriu cu un singur "i". Poate ca pe nu stiu ce limba Isus cu un i inseamna magar, dar noi suntem romani. Si chiar daca ar insemna stiu eu ce cuvinte, conteaza inima ta, daca il scrii intr-un anumit fel doar pentru a-ti bate joc...

| ioanateo a răspuns:

Toate acele vorbe de mai jos sunt porcarii! cel mai corect este Isus ca un singur i inseamna Dumnezeu cu Isus. sper ca te-am ajutat! happyhappy

| mimi_8903 a răspuns:

Corect este cum scrie in biblie si anume Iisus Hristos.