| uply a întrebat:

Cum fac sa scap de respiratia si mirosurile neplacute din zona gurii si a cavitatii bucale,in afara de spalatul pe dinti,gingii si ingrijirea cavitatii bucale cu pasta? Mai ales dupa ce mananc sau consum alimente care lasa bacterii,cum ar fi cafea,tigari,etc? Am foarte mare grija cu igiena cavitatii bucale,si ma spal foarte bine pe dinti,uneori nefiind cazul mai mult decat ar trebui, dar tot simt cateodata ca am respiratia neplacuta, sau mi se intampla sa mi se spuna de cei care stau in jurul meu.Multumesc.Jur sa dau funda!

Răspuns Câştigător
| vSpy a răspuns:

Daca te speli zilnic pe dinti nu ar fi rau cand iesi afara sa iei ei 1-2 gume te mestecat mentolate, de multe ori mirosurile neplacute sunt din stomac nu ca ai mancat sau ai fumat, daca fumezi poate pe cineva deranjeaza, mai bine iti iei un pachet de guma mentolat la tine. Airwaves, orbit professional sau Five verde sau cu ce arma iti place, can isi pierde gustul asteapta 30-1 ora si pune alta, dar nu este bine nici sa manaci guma in exces deoarece corpul cand mesteci grede ca manaci iar stomacul asteapta mancare si nu are ce mancare sa se duca ca mestei incontinu doar guma...

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca ai o igiena dentara adecvata ( spalat pe dinti de 2-3 ori pe zi, folosit ata dentara odata pe zi, apa dentara de 2 ori pe zi) si totusi ai respiratia urat mirositoare, conditie care se numeste halena, ar fi cazul sa consulti un medic pentru ca s-ar putea sa ai unele probleme la nivelul stomacului sau esofagului, probleme gingivale sau chiar diabet.
Exista la dm, auchan si alte hipermarketuri niste spray-uri pentru respiratie proaspata, poate te ajuta si ele si bineinteles clasica guma mentolata sau poti mesteca menta sau o felie de lamaie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa te speli tu si de 100 de ori pe zi, de la cafea si tigari tot timpul vei avea o respiratie urat mirositoare

| DiamondEyes a răspuns:

Apa de gura, ata dentara, gume.
De cele mai multe ori cariile, sunt cauza

| archas a răspuns:

Apa de gura... exista la farmacii

| madapufi21 a răspuns:

Poti alege una dintre sugestiile urmatoare:
1. Dupa fiecare masa, clateste-ti cavitatea bucala cu apa de gura. Daca nu o ai la indemana, poti folosi apa simpla, potabila.
2. Atunci cand simti ca iti miroase gura, mananca o bomboana mentolata (pentru ca miroase mai puternic decat celelalte) sau o guma.
Sper ca te-am ajutat! Funda?

| rikimaru95 a răspuns:

Apa de gura, guma de mestecat si sigur nu vei mai mirosi.

| blaugranu a răspuns:

Cum sa scapi? pai incepand cu tigarile si cafeaua.pe langa faptul ca afecteaza respiratia, iti afecteaza si dintii(fara sa ma duc spre inima si plamani).app periezi si limba? si pe limba se lasa bacteriile.degeaba te speli des daca nu te speli si corect.pasta de dinti, apa de gura, periuta si ata dentara.astea nu ar trebui sa lipseasca din igiena ta orala