| ronaldo12306 a întrebat:

Cum pot învăța repede limba norvegiană?

Răspuns Câştigător
| Marta135 a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti iei o carte cu exercitii de la o librarie din apropiere sau de pe net (asta depinde de tine), un dictionar roman-norvegian norvegian-roman si ai putea sa iti iei si un ghid de conversatie. Eu invat singura spaniola, si mi-am luat un ghid de conversatie roman-spaniol, o carte "Spaniola fara profesor" de Paul Teodorescu (un lingvist foarte apreciat) si am si un dictionar. In cartea "Spaniola fara profesor" sunt exercitii si diferite texte. De acolo invat foarte usor. Nu stiu daca gasesti asa usor carti de limba norvegiana, dar depinde si unde locuiesti. Sau daca vrei, poti sa te uiti la videoclipuri pe YouTube. Asa faceam eu la inceput. Apoi vizionam video-uri unde faceau gimnastica, preparau mancare sau discutau (si multe altele) si vorbeau in spaniola (de fapt ma mai uit inca la videoclipuri), sau ai putea sa te uiti la filme in norvegiana cu subtitrare in norvegiana, asta dupa ce ai invatat destul de bine. Sper ca te-am ajutat! Daca mai ai o intrebare, poti sa o pui, fara suparare!

14 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Seamănă puțin cu engleza deci nu e chiar așa greu de invatat. Pe YouTube găsești o grămada de filmulețe care te învata norvegiană (practic e ca și cum ai avea un profesor in fata ta) doar ca sunt in engleza...

| sierra1 a răspuns:

Ia-ți un job la Oslo, ceva ce presupune interacțiune cu publicul/clienții (monitorizat)

| Catrice a răspuns:

Depinde cat de repede vrei.
În 1-2 zile n-o sa poți.

| Sn4k3 a răspuns:

Inveti cuvintele de baza, dupa niste gramatica si pe urma inveti cat mai multe cuvinte (traduci/citesti texte). Cauta pe google toate astea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cumparati un dictionar norvegian-roman si inveti pentru inceput 50 de cuvinte i-ar apoi treptat, treptat incepi sa intelegi norvegiana dupa care incepi sa vorbesti.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Poti sa inveti repede norvegiana daca ai un IQ de 180.

| ziftode a răspuns:

Iti schimbi numele in Lieutenant Uhura, si crezi sincer ca esti reincarnarea cuiva care invata o limba complet noua in cateva ore

success! big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Yiing a răspuns:

Pentru inceput invata cateva cuvinte de baza si niste reguli de vorbire. bupa cauti o persoana care stie deja norvegiana si incerci sa vorbesi cu ea fie pe chat fie in f2f. frumos in norvegia big grin succes!

| sanda102 a răspuns:

Duolingo este o aplicatie f. buna ca sa invetilimbi noi

| ronaldo12306 explică (pentru sanda102):

Am încercat-o. Este foarte bună. Cu ea am învațat engleza.

| miruna0205 a răspuns:

Gucci