| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa calculeaza un numar negativ la o putere negativa? ca am uita.
, ca sa intelegeti laughing de ex : -2 la -1

Răspuns Câştigător
| anonimul9156 a răspuns:

Eu stiu ca un numar negativ ridicat la o putere para (nu conteaza daca e negativ sau pozitiv) numarul iei pozitiv iar daca este ridicat la o putere impara (la fel nu conteaza daca este pozitiv sau negativ) numarul iese negativ.
si sa-ti reamintesc daca nu mai ti minte cei numarul impar si numarul par!
numarul par este cel care se divide cu 2 adica 0, 2, 4,6 chiar si -2
iar cel par cel care nu se divide cu 2 adica 1, 3, 5,7 chiar si -1,-3,-5.
etc. happy

3 răspunsuri:
| SweetElena93 a răspuns:

Se scrie 1 supra -2 si in general 1 supra primul nr

| aead a răspuns:

1 la -2

| Emazio a răspuns:

Da 2