| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculează un numar negativ la o putere negativa?
De exemplu : -4 la -2

Răspuns Câştigător
| ionut258 a răspuns:

Cand ai orice numar la o putere negativa se rastoarna numarul si se ridica cu totul la acea putere dar pozitiva, de ex -4^-2 va fi (1/-4)^2=1/16
sau un exemplu cu fractie: (1/2)^-3=(2/1)^3=8

7 răspunsuri:
| SuciuFlo a răspuns:

-4x-2x-2

| alexb123 a răspuns:

Un numar real oarecare la o putere se calculeaza astfel: fie un numar real x, iar (a) o constanta. x^(-a) se poate scrie si (1/x)^(a). Cu alte cuvine, puterea negativa intoarce fractia.
x^(-a) poate fi vazut si ca (x/1)^(-a)=(1/x)^(a)
in cazul tau cu (-4)^(-2) poate fi scris si ca (-4/1)^(-2)=(1/(-4))^2=1/(-4)^2=1/16.

| AC4S4 a răspuns (pentru alexb123):

Citeste si tu celelalte raspunsuri sa vezi ce matematica stiu oamenii in ziua de azilaughing

| Wwwonderlanddd a răspuns:

Savu_Andreea_1980 si AnonimBS sunteti pe dinafara subiectului! laughing)))

| Wwwonderlanddd a răspuns:

Si pe langa ca raspunsul vostru nu are legătură cu subiectul, mai si raspundeti gresit! laughing Savu_Andreea_1980, -4-2=-6,iar AnonimBS ai facut corect calculul dar ai greșit regula! Cand se scad doua numere de semne contrare, descazutul se aduna cu opusul scazatorului, adica -4 + (-2) = -6! laughing)

| Savu_Andreea_1980 a răspuns:

Se face scaderea si se pune semnul + in fata ex:-4-2=+2

| AnonimBS a răspuns (pentru Savu_Andreea_1980):

Numerele se aduna si se pastreaza semnul! -4-2=-6